13 listopada 2006

Integracyjna kamienica.

Kończy się remont reprezentacyjnej kamienicy w centrum Zielonej Góry. Na najwyższe piętro wprowadzają się niepełnosprawni. Wysoko? Będzie i winda.

Ponad 70 pracowników uwija się przy remoncie starej kamienicy przy al. Niepodległości, na zielonogórskim deptaku. Dzisiaj do swoich wnętrz wprowadza się pierwszy najemca.

Zabytkowy budynek otoczony jest jeszcze siatką, robotnicy kończą elewację, malują ściany. Trwa także praca wewnątrz. Główne wejście wróci do starego kształtu, z gankiem i schodami z boku budynku. Zamontowano nowe drzwi według wzoru, który pamiętał czasy, gdy w budynku mieszkał dr Zbigniew Pieniężny. W środku kamienica natomiast będzie urządzona bardziej współcześnie: schody zostaną wyłożone granitem, zaprojektowano nowoczesne oświetlenie i klimatyzację. Od lat dom w centrum miasta straszył przechodniów. Na początku tego roku kupiła go Danuta Gargała, która z mężem mieszka w USA, gdzie prowadzą biuro nieruchomości. Kilka miesięcy temu ruszył remont.

Inwestorzy dobudowali jedno piętro. I to tu wprowadza się oddział Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Integracja, jedna z najbardziej znanych organizacji na rzecz osób niepełnosprawnych w Polsce. - Biurka i szafki stoją już od kilku dni na parterze, komputery są jeszcze w moim mieszkaniu w kartonach, ale zaczynamy je montować. Na sobotę zaplanowaliśmy oficjalne otwarcie, więc musimy się spieszyć - mówi Elżbieta Smykał, kierowniczka zielonogórskiego oddziału Integracji.

Pomieszczenia są nieduże, stylowe okna wychodzą na deptak. W pokojach są przesuwane drzwi. - Znajdzie się tu pięć pokoi, aneks kuchenny, dwie łazienki. Pracować będzie dziesięć osób, m.in. psycholog, prawnik, doradca zawodowy - wylicza Smykał. - Niech nikogo nie wystraszy fakt, że jesteśmy na piętrze, bo z myślą właśnie o nas inwestorzy zamontowali windę z tyłu budynku, do którego prowadzi dogodne wejście - tłumaczy kierowniczka.

To po Warszawie i Krakowie trzecia taka placówka w kraju. Swym działaniem obejmie Lubuskie, Wielkopolskie i Dolny Śląsk. Cały budynek ma być gotowy do końca roku. Na niższych kondygnacjach znajdą się biura.

(źródło: gazeta.pl)

Brak komentarzy: