27 listopada 2006

Stary Rynek jak nowy.

Spod zielonogórskiego ratusza znikną drewniane klomby i betonowe płyty. W zamian pojawią się granitowy bruk i drzewka. Tak może już być za rok.

Jest już gotowy projekt przebudowy Starego Rynku. Przewiduje odnowę sieci ulic na starówce: ulic Pod Filarami, Sobieskiego, Adama Mickiewicza, Mariackiej, Stefana Żeromskiego, Krawieckiej, Masarskiej, Kościelnej oraz konkatedralnego placu ks. bp. Wilhelma Pluty.

Najważniejszy jest jednak sam Stary Rynek, nad którym góruje wieża ratuszowa. Do wymiany pójdzie cała betonowa posadzka z lat 70. Wraz z przyległymi uliczkami to 14,5 tys. m kw. m, czyli ponad siedem standardowych hipermarketów! Płyty chodnikowe zastąpi klasyczny, granitowy bruk. Wymienione zostaną także studzienki kanalizacyjne, kratki ściekowe. - Ma się to przyczynić do powrotu historycznego wyglądu starówki - mówi Aleksander Dziącko, rzecznik prasowy prezydent Zielonej Góry. Bruk na miejskiej starówce usunięto do końca blisko 30 lat temu.

Koncepcję przebudowy uzgodniono z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Projekt robiła zielonogórska firma Profil Bis, która na swym koncie ma już projekt przebudowy pl. Pocztowego. - Plac Pocztowy przylega do naszego spacerowego deptaka i całość mogłaby być w takim samym sznycie. To najlepsze rozwiązanie - mówi Janusz Piechowiak, projektant z Profil Bis.

Kostka granitowa będzie w kilku rozmiarach, tak by uniknąć monotonii, a urozmaicić przestrzeń. Inaczej też staną poprzednie klomby, a wzdłuż ul. Żeromskiego, przy banku PKO ogrodnicy posadzą kuliste drzewka, najprawdopodobniej klony.

Tam, gdzie wymiana całej nawierzchni nie będzie konieczna, jak np. na ul. Masarskiej (wcześniej ją wybrukowano), wykonawca sprawdzi tylko, czy są jakieś ubytki, czy jest dobrze wyprofilowana.

Z remontu cieszą się już osoby niepełnosprawne. Według zapowiedzi projektantów znikną krytykowane schodki do sklepów.

Wkrótce podświetlony zostanie ratusz, konkatedra świętej Jadwigi, kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Urząd Miejski już ogłosił przetarg na iluminację świetlną.

O wymianie popękanych, nierównych i brudnych płyt deptaku w Zielonej Górze mówi się od lat. Nie pomaga nawet ich częste mycie. Na przeszkodzie stał zawsze brak pieniędzy w budżecie miasta.

Według wstępnego kosztorysu przebudowa nawierzchni starego śródmieścia ma kosztować ok. 4,5 mln zł. Taka kwota została przewidziana w projekcie budżetu miasta na 2007 r. Ostateczne słowo należeć będzie do nowych radnych, którzy złożą przysięgę w najbliższy poniedziałek.
Beata Tokarz
(źródło: gazeta.pl)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ja sie tylko zastanawiam dlaczego sie wypedza osoby niepelnosprawne w deptaka? Osoby poruszajace sie na wozkach beda przechodzic koszmar poruszajac sie po tych kostkach. Moze ktos sie tym zaintersuje za nim sie koaze ze wozkowicze beda omijac starowke. No chyba ze o to w tym chodzi.