01 grudnia 2006

Złoty Dom za pięć milionów?

Wielka dziura w samym centrum Zielonej Góry straszy już trzynasty rok. Nowoczesne centrum handlowe między Starym Rynkiem a ul. Krawiecką miało powstać już 11 lat temu. Dwa lata wcześniej miasto podpisało umowę z firmą Dema, która wzięła grunt pod wieczyste użytkowanie. W latach 80. w tym samym miejscu stał popularny sklep Dom Dziecka.


Zgodnie z umową w wypadku niedotrzymania terminów przez inwestora, teren miał wrócić we władanie miasta. Mimo że roboty nie ruszyły, ziemia przechodziła w ręce kolejnych spółek. Za budowę wzięła się dopiero firma CN Tower Plaza, która planowała postawić Złoty Dom za 15 mln zł. Miasto jednak domagało się zwrotu ziemi. Sprawę wygrało rok temu w Sądzie Najwyższym.

Plac wrócił do miasta, ale nierozstrzygnięty został jeszcze jeden spór, tym razem o nakłady poniesione w międzyczasie przez inwestora. Sąd ma zdecydować o wysokości odszkodowania, jakie miasto ma wypłacić CN Tower Plaza. Magistrat liczy, że będzie to około 1 mln zł, inwestor żąda ponad 3 mln zł.


We wrześniu ub. roku Rada Miasta podjęła uchwałę, według której prezydent mógł zezwolić na wydzierżawienie terenu. Tower Plaza zwróciło się z wnioskiem o zgodę na kontynuowanie prac budowlanych, jednak prezydent miasta zdecydowała, żeby nieruchomość wystawić na przetarg.

Teraz Złoty Dom pojawił się w wykazie nieruchomości na sprzedaż. Jeśli w ciągu 6 tygodni nie zgłosi się nikt, kto miałby prawo do pierwokupu, trafi w lutym na licytację. Cena wywoławcza do pierwszego przetargu to 5 mln zł. Teren ma powierzchnię 1133 m kw. Zatem metr kwadratowy ziemi kosztowałby 50 tys. zł. Jak dotąd takiej ceny w Zielonej Górze nie miał żaden teren.

Kupnem zainteresowały się już dwie duże zagraniczne firmy. Jednak nawet gdyby licytacja została sprawnie rozstrzygnięta, nowy inwestor i tak nie będzie mógł rozpocząć robót. Dlaczego? Bo poprzedni nie przekazał urzędowi protokołu zdawczo-odbiorczego. O to również toczy się sprawa w sądzie.

Na szybkie rozwiązanie sprawy liczy Bernard Imański, prezes spółki Euro Tower Plaza, której CN Tower Plaza sprzedała prawa do projektu Złotego Domu. Jest przekonany, że do przetargu, który miasto ogłosiło, nawet nie dojdzie, bo w ogłoszeniu o przetargu brakuje kilku informacji, na przykład o hipotece terenu. - Chcę z tym człowiekiem rozmawiać, bo Złoty Dom od dawna szpeci miasto. Wierzę, że sprawa szybko się zakończy - mówi Janusz Kubicki, w niedzielę wybrany na prezydenta Zielonej Góry.
Mirosława Dulat
(źródło: gazeta.pl)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Fajna jest ta stronka, wpadam tu systematycznie. Podobuje mi się - po raz drugi gratuluję pomysłu oraz zapału. Pozdro!