28 lutego 2007

Burzą mury Polskiej Wełny i budują nowe

Niepostrzeżenie zniknęły hale fabryczne zielonogórskiej Polskiej Wełny. Zakończył się pierwszy etap budowy gigantycznego centrum handlowo-rozrywkowego.

Zielonogórzanie mogą jeszcze oglądać z okien samochodów i autobusów znajomy widok ruin "Polskiej Wełny". To jednak tylko pozory. Wystarczy zajrzeć za fasady starych hal fabrycznych. Za nimi rozpościera się wielki plac budowy. Przyszły Focus Park wyłania się ze zgliszczy.

Za kilka dni inwestycję przejmuje firma Mitex, która zacznie stawiać konstrukcje głównego gmachu galerii handlowo-rozrywkowej.

Rozbiórkę Polskiej Wełny prowadzi przedsiębiorstwo Trans-Ziem. Jak się dowiedziała "Gazeta", prace są zaawansowane w 70 proc. Grunt pod inwestycję przygotowuje firma Keller. Kończy ziemne prace wzmocnieniowe. Ukończono budowę ściany oporowej przy przyszłym parkingu.

Na razie teren przypomina wojenny plan filmowy. Z ul. Wrocławskiej widać fasady hal, które przysłaniają widok. Za zabytkowymi murami prace idą pełną parą. Wyburzony już został główny budynek. Ściany zewnętrzne innej hali zostaną wyburzone w lipcu, po wejściu firmy konstrukcyjnej. Zgodnie z umową zawartą z konserwatorem zabytków ściany północna i wschodnia nie zmienią wyglądu. Zachowana zostanie reprezentacyjna fasada z gigantycznymi wieżami i wysokim kominem. Na fasadzie pojawi się napis "Polska Wełna". - W nienaruszonym stanie zachowany zostanie budynek wyższy. Nawa przedskrajna, czyli budynek niższy, będzie miał zmienioną konstrukcję. Postawimy nowe słupy. Nad wszystkim czuwa konserwator zabytków- tłumaczy Arkadiusz Gawron, kierownik projektu.

Prace przy skrajnych nawach zostały praktycznie zakończone. Trwa zabezpieczanie gruntu i fundamentów. Robotnicy zakładają instalacje wodne, kanalizację i hydranty przeciwpożarowe. W końcową fazę wkroczyły przetargi na roboty instalacyjne, sanitarne i elektryczne. - Na razie nie widać, że coś rośnie, prace zasłania pozostawiony zabytek, jednak wkrótce budowa zacznie piąć się w górę. Pogoda nam sprzyja - dodaje Gawron.

Mieszkańcy pobliskich budynków nie powinni skarżyć się na hałas i wzmożony ruch samochodów ciężarowych. Produkcja betonu ruszy wewnątrz byłej fabryki.

Kamień węgielny pod budowę Focus Parku brytyjski Parkridge (główny inwestor) wmurował w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy ruszyły pierwsze prace. Brytyjska firma deweloperska specjalizuje się w przejmowaniu starych, zabytkowych kompleksów i przekształcaniem ich w obiekty rozrywkowe i galerie handlowe. Otwarcie zielonogórskiego centrum handlowego planowana była na koniec 2007 r., choć termin może się przesunąć. - Może to nastąpić na przełomie maja i czerwca 2008 r. - komentuje Arkadiusz Gawron.

Całkowita powierzchnia galerii wyniesie 48 tys. m kw. Zostanie zagospodarowana przez 110 butików i multipleks. W chwili obecnej wynajęte jest ponad 60 proc. powierzchni handlowych. Główni najemcy to markowe firmy: Alma, Cinema City (właściciel sieci multikin), Media Markt, Smyk i Reserved.

Prace śledzi kamera zamontowana na zabytkowej wieży Polskiej Wełny. Relacje można oglądać w internecie na stronie www.parkridge.pl.

(źródło: gazeta.pl)
Olga Zdanowicz

Brak komentarzy: