13 lutego 2007

Papieskie skrzyżowanie do poprawki

Jeszcze w tym roku zostanie przebudowane rondo Jana Pawła II. Inwestycja pochłonie 3 mln zł.

Rondo Jana Pawła II to jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Zielonej Górze. Wreszcie doczeka się przebudowy.

Chociaż w nazwie jest rondem, tak naprawdę w myśl przepisów ruchu drogowego rondem nie jest. Przy wyjeździe na Żary obowiązuje ruch identyczny jak na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Pierwszeństwa wcale nie mają ci kierowcy, którzy pierwsi znajdują się na rondzie, ale ci, którym pierwszeństwo daje typowe zielone światło z sygnalizatora.

Ta "drobna" różnica jest przyczyną wielu wypadków i stłuczek na tym skrzyżowaniu. Rondo dorobiło się opinii niebezpiecznego.

Wkrótce jednak ten problem zniknie. - Po przebudowie będzie to tradycyjne rondo bez sygnalizacji świetlnej, takie jak na połączeniu ul. Sulechowskiej i Wyspiańskiego - mówi Henryk Napierała z Wydziału Inwestycji i Zarządzania Drogami zielonogórskiego magistratu. - Oprócz głównych jezdni wokół wyspy na środku, będą też osobne zjazdy do skrętu w prawo, by ci, którzy chcą skręcić, nie musieli wjeżdżać na rondo - tłumaczy Napierała.

Miasto już ogłosiło przetarg. Prace powinny ruszyć jeszcze w marcu i potrwają do końca sierpnia. - Podczas remontu skrzyżowanie cały czas będzie przejezdne, ale kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami a nawet wyłączeniem jednego pasa jezdni - tłumaczy Napierała. Oprócz samego ronda wyremontowanych też będzie kilkadziesiąt metrów z każdej strony dróg dojazdowych.

Przebudowa będzie kosztowała ok. 3 mln zł. Połowa pochodzi z Ministerstwa Transportu w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach - Gambit 2005.

Magistrat przygotowuje się też do remontu drugiego niebezpiecznego miejsca w Zielonej Górze - ronda PCK (ul. Wojska Polskiego i Zjednoczenia). - Na razie analizujemy, jak je przebudować. Takie rozwiązanie jak na rondzie Jana Pawła II tutaj się nie sprawdzi, bo jest o wiele większe natężenie ruchu - mówi Napierała.

Beata Tokarz

(źródło: gazeta.pl)

Brak komentarzy: