18 kwietnia 2007

Przbudowa ronda Jana Pawła II

Miasto wzięło się za porządkowanie sytuacji związanej z rondami i skrzyżowaniami o ruchu okrężnym. Pierwsze prace przy przebudowach już ruszyły i kierowcy mogą je odczuć na własnej skórze – to roboty na Rondzie Jana Pawła II. To jedno z najbardziej kolizyjnych miejsc w Zielonej Górze, a po wykonaniu prac sytuacja ma się zmienić.

„Przebudowa polega na wyodrębnieniu prawoskrętów w każdym kierunku” – wyjaśnia Alicja Makarska z Urzędu Miasta. Zostaną tam zastosowane rozwiązania jak na rondzie przy wyjeździe z wiaduktu ulicą Sulechowską na Wyspiańskiego. „Takie ronda są łatwe dla kierowców – nie ma na nich zdarzeń i wymuszają na kierowcach zdjęcie nogi z gazu” – argumentuje Makarska.
Zadanie ma być wykonane do końca sierpnia. Wartość robót to prawie 2,5 miliona złotych.
Prace na tym rondzie już się rozpoczęły, póki co drogowcy oczyszczają krawężniki. Oprócz ronda Jana Pawła II najwięcej zdarzeń drogowych jest na Rondzie PCK. Tam na razie prace ruszyć nie mogą, bo pierwszy przetarg na wykonanie projektu budowlano-wykonawczego został unieważniony z powodu braku ofert, drugi, bo zaproponowana przez oferenta kwota sześciokrotnie przekroczyła środki przeznaczone przez miasto na to zadanie. W tej sytuacji postanowiono o wykonaniu nowych badań natężenia ruchu dla tego miejsca i zaktualizowaniu informacji. „Ponieważ zostały tam wybudowane dwa hipermarkety, jest coraz większy ruch, więc przed przebudową chcielibyśmy zrobić symulację i sprawdzić jakie rozwiązanie rzeczywiście będzie najlepsze” – mówi Makarska.
Przebudowa czeka też Rondo 11 Listopada. W tej chwili przepustowość ronda pod Urzędem Miasta pozostawia wiele do życzenia. Tam zostanie wybudowany dodatkowy pas ruchu od Chrobrego w stronę Alei Konstytucji 3 Maja.
Zielonogórscy kierowcy jednym głosem mówią, że zmiany są potrzebne. „Raz, że będzie mniej stłuczek, a dwa, że ronda z prawoskrętami usprawniają ruch” – mówił nam jeden z taksówkarzy.

Sylwia Misiak

(źródło: rzg.pl)

Brak komentarzy: