25 sierpnia 2007

Lubuski Park Przemysłowy

W Zielonej Górze może powstać największa strefa inwestycyjna w województwie lubuskim - to scenariusz bardzo prawdopodobny. Jest to możliwe w ramach szerokiego porozumienia pomiędzy Prezydentem, Wójtem Gminy Zielona Góra, Starostą naszego powiatu, Marszałkiem i Rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Strefa powstanie w Nowym Kisielinie, gdzie 200 hektarów ziemi ma Uniwersytet.

50 hektarów dostałaby Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, także 50 zachowałaby uczelnia i tam stworzyłaby park naukowo - technologiczny, a na pozostałych 100 hektarach Strefę Aktywności Gospodarczej stworzyłyby Zielona Góra, Sulechów i Nowa Sól, czyli ośrodki tworzące Lubuskie Trójmiasto. Wszystko razem tworzyłoby Lubuski Park Przemysłowy. Powstanie takiej strefy wiąże się z budową drogi pomiędzy węzłem S3 w pobliżu Raculi, a wyjazdem z Nowego Kisielina na Milsko. Wybudowanie blisko 5 kilometrów takiej drogi kosztowałoby ponad 30 milionów złotych. 15 % tej kwoty ma wyłożyć Wojewódzki Zarząd Dróg, resztę z unijnej kasy ma pozyskać marszałek. „Ta droga rozwiązałaby wiele problemów. Ten odcinek przebiegałby oczywiście obok terenów Uniwersytetu, co z pewnością pozytywnie wpłynęłoby na atrakcyjność tych ziem” - mówi wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk. Kaliszuk dodaje, że idea Lubuskiego Parku Przemysłowego, to doskonała okazja, żeby upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Ogniu, który płonie w Brukseli. „Przy okazji pozyskiwania środków na Park, Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja mogłyby pozyskać od marszałka pieniądze na uzbrojenie tego terenu” – mówi wiceprezydent. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze fabryki staną w nowej strefie za 3 lata. Sprawę ułatwia fakt, że terenach Uniwersytetu właściwie nie ma lasów, dzięki czemu odpada problem wycinki.

Michał Korościel

(źródło: rzg.pl)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

1. Wnioskujemy, by decyzja o zakresie rzeczowym Parku była konsultowana z organami samorządowo - gospodarczymi i organizacjami pracodawców województwa lubuskiego.
2. W Parku powinny się znaleźć inwestycje zgodne z charakterem parku technologicznego, wykluczjąc mozliwość włączenia inwestycji niezwiązanych z przemysłowym charakterem Parku, np.: hale sportowe, obiekty kulturalne itp.