21 września 2007

Ceny mieszkań - płać i płacz

Niemal 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy - do takich cen dochodzą mieszkania w Zielonej Górze. Aby pozwolić sobie na mieszkanie w naszym mieście najlepiej pracować za granicą albo co miesiąc przez kilkadziesiąt lat spłacać kredyt. Kiedy wreszcie pojawi się zielone światło dla zielonogórzan? Radio Zielona Góra postanowiło zbadać sytuację na rynku nieruchomości.

"W najbliższym czasie ceny się ustabilizują, szczególnie jeśli chodzi o starą substancję, czyli o mieszkania w wieżowcach i blokach z wielkiej płyty" - mówi Jakub Zjawin z firmy Faktor. Powodem tego jest wzrost liczby nowych mieszkań na rynku. „Dzięki temu na pewno spadnie atrakcyjność, a przy okazji cena mieszkań w starej substancji" – dodaje.
A jak wygląda sytuacja na rynku developerskim? Z najnowszych raportów wynika, że ceny nowych mieszkań w Krakowie czy Wrocławiu mają spaść nawet o 5-8%. Czy w Zielonej Górze także możemy spodziewać się takiego spadku? "Niestety rynek zielonogórski ma zupełnie inną specyfikę" - tłumaczy Zbigniew Barański z biura nieruchomości Terra. "W Zielonej Górze budowało się znacznie mniej nowych obiektów. Przypuszczam, że w mieście nie będziemy notować spadku cen" – zaznacza.
Zielonogórzanie chętniej kupują mieszkania w bloku, zwłaszcza ci, którzy planują zakup swojego mieszkania po raz pierwszy. Młodzi ludzie najczęściej finansują zakup własnego "M" z kredytu długoterminowego.
Specjaliści oceniają, że wszyscy ci, którzy chcą inwestować, powinni postawić na nowe mieszkania - tutaj dynamika cen będzie największa. Obecnie nowe obiekty powstają w rejonie ulicy Rzeźniczaka, ulicy Strumykowej, Trasy Północnej, na Os. Leśnym, przy Amfiteatrze oraz na ulicy Waszczyka. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2-3 pokojowe.
Kolejne lofty powstaną też przy ulicy Fabrycznej 17. "W tym budynku ceny za metr kwadratowy będą dużo niższe niż w luksusowym obiekcie Tkalnia, na poziomie 3 tysięcy 150 złotych plus VAT” - zaznacza Zbigniew Zjawin z firmy Faktor. W kolejnych loftach będzie 69 mieszkań o powierzchni od 44. do 116. metrów kwadratowych, część z antresolami. Budynek ma zostać wyposażony w dwie windy, będzie też parking na kilkadziesiąt samochodów.

(źródło: rzg.pl)

Brak komentarzy: