17 września 2007

Kolejne lofty w Zielonej Górze

Przy zielonogórskiej ul. Fabrycznej powstaną kolejne mieszkania pofabryczne tzw. lofty. Inwestycje mieszkaniowe w tej części miasta mogą całkowicie odmienić oblicze zdegradowanej dzielnicy

To już kolejna tego typu inwestycja w Zielonej Górze. Pierwsze lofty powstają w dawnym domu handlowym Polon przy ul. Fabrycznej. Kolejne pofabryczne mieszkania znajdą się po drugiej stronie ulicy, na tyłach akademika przy ul. Ogrodowej.

W czteropiętrowym budynku po starej fabryce zaplanowano 69 mieszkań. Powierzchnię najmniejszych, dwupokojowych, obliczono na 44 m kw. Największe, z czterema pokojami, to już 116 m kw. W dwóch wieżyczkach zostaną zamontowane windy. - Dla tych, których przeraziła wiadomość o cenie w pierwszych loftach, mamy dobrą wiadomość. Te mieszkania będą tańsze niż w byłym Polonie - zapowiada Zbigniew Zjawin, szef firmy Faktor, która pośredniczy w sprzedaży loftów. Cena mieszkań Tkalni 17 to 3150 zł netto za metr kw.

Każde mieszkanie będzie miało balkon, a niektóre również dodatkowo wysokie antresole. Lokale na parterze natomiast niewielkie ogródki, otoczone stylizowanym plotem. Firma Da-Sa oddaje mieszkania do użytku w tzw. stanie deweloperskim. - Ściany i podłogi będą już przygotowane do własnego wykończenia - tłumaczy Zjawin.

W budynku są również dwa skrzydła, w jednym prawdopodobnie będą biura firmy handlowej. W drugim skrzydle znajdą się miejsca na biura projektowe.

Największe wrażenie w projekcie robi elewacja budynku, pokryta specjalną płytką, imitującą cegłę. Dodatkowo na ścianach znajdą się stylizowane lampy i balkony. Pierwsze prace w pofabrycznych halach powinny ruszyć jesienią. Firma Da-Sa czeka już tylko na pozwolenie na budowę. Mimo że Faktor jeszcze nie sprzedaje mieszkań, zainteresowanie loftami jest duże. - Spora część mieszkań jest już zarezerwowana. Są klienci, którzy zamawiają nawet po cztery, pięć mieszkań - zdradza Zjawin.

Przedstawiciele Faktora sprzedali już prawie wszystkie mieszkania w pierwszej Tkalni (dawny Polon). Tam metr kosztuje 4,8 tys. zł. Największe mieszkania mają nawet 154 m kw. Pierwsi lokatorzy klucze dostaną w lutym 2008 r. - Taka inwestycja w Zielonej Górze już się nie powtórzy. W mieszkaniach pofabrycznych jest wyjątkowy klimat. Mieszkania kupują tu artyści plastycy, mamy klientów spoza miasta oraz z zagranicy, z Niemiec czy Włoch - mówi Zjawin.

Firma Da-Sa oprócz typowej mieszkaniówki, specjalizuje się odnawianiu zabytkowych budynków. Modernizowała m.in. elewację budynku Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Dzięki loftom okolica ul. Fabrycznej ma szansę stać się jednym z najładniejszych zakątków Zielonej Góry. Wartość mieszkań pofabrycznych, jak oceniają eksperci, wzrośnie, kiedy blask odzyska cały kwartał wokół ul. Fabrycznej z ulicami Tylną, Średnią, Przemysłową i Owocową. - Kwestią dyskusyjną jest jeszcze ryneczek przy ul. Owocowej, którego zarządcą jest Społem. Teren na pewno wymaga uporządkowania - mówi Alina Gajec, prezes Fundacji na rzecz Rewitalizacji. Według Gajec, prace nad odnową kwartału powinny ruszyć w przyszłym roku.

Mirosława Dulat
Żródło: gazeta.pl

Wizualizacje można zobaczyc na stronie:
www.pbda-sa.pl/index.php/pl/article/Wizualizacja2

Brak komentarzy: