02 września 2007

Powstanie Lubuski Park Przemysłowy

Lubuski Park Przemysłowy - to najnowszy projekt Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Dzisiaj prezydent Janusz Kubicki spotkał się w tej sprawie z wicemarszałkiem Sebastianem Ciemnoczołowskim i rektorem naszej uczelni - Czesławem Osękowskim.

Jak już wcześniej informowaliśmy w Radiu Zielona Góra, na terenie należącym do Uniwersytetu ma powstać Lubuski Park Przemysłowy, Strefa Aktywności Gospodarczej i Park Naukowo-Techniczny. Poseł PiS - Jerzy Materna powiedział, że projekt ma poparcie rządu. Ministerstwo Gospodarki zgodziło się wstępnie na 50 hektarów. Całość ma mieć około 200 hektarów.
Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk powiedział dziś, że w 85. procentach park będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej. Do drogi wojewódzkiej Urząd Marszałkowski deklaruje wkład własny, natomiast uzbrojenie terenu będzie finansowane przez miasto. Droga między wyjazdem z Nowego Kisielina to koszt około 35 milionów złotych, a uzbrojenie terenu ma kosztować 27 milionów.
Spośród wielu koncepcji wybrano teren w Nowym Kisielinie. Po pierwsze - w całości należy on do jednego właściciela, w tym wypadku do Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po drugie - znajduje się blisko szlaków komunikacyjnych np. drogi S-3. Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski powiedział, że budowa Parku będzie promocją dla całego województwa lubuskiego.
Rektor Uniwersytetu - Czesław Osękowski dodał, że w Parku Naukowo-Technologicznym będzie możliwość przeprowadzania badań, a bliskość Strefy Aktywności Gospodarczej pomoże studentom w przyszłym zatrudnieniu. Dodajmy jeszcze, że Lubuski Park Przemysłowy ma powstać pod koniec 2009 roku.

Monika Szczepańska

(źródło: rzg.pl)

Brak komentarzy: