11 października 2007

Końcówka prac na nowym cmentarzu

Miejsc pogrzebowych w nowej części nekropolii ma starczyć na 50 lat. Pierwsze pogrzeby planowane są już pierwszych miesiącach 2008 roku

Nowo budowany cmentarz przy Wrocławskiej znajduje się naprzeciwko starego, na którym powoli zaczyna już brakować miejsc grzebalnych. Rocznie w całej Zielonej Górze odbywa się ok. 1 tys. pogrzebów, z tego 800 właśnie na cmentarzy przy Wrocławskiej.
Na nowej części roboty są w pełnym toku. Stoi już dom pogrzebowy, a teraz trwa drugi etap prac. Powstaje ogrodzenie, wejście na cmentarz, budynek administracyjno - techniczny oraz część kwater, których w sumie ma być 30. Wystarczy na nich miejsca do grzebania na pół wieku. A w razie potrzeby będzie można też wyciąć lasek, który teraz na razie zostawiono.

Praca wre

Kwatery wzdłuż ciągu pieszego od domu pogrzebowego mają być przeznaczone dla osób zasłużonych, choć nie jest to jeszcze przesądzone. Raczej pewny jest termin zakończenia budowy obiektu administracyjnego. Ma być gotowy 14 listopada.
Cała inwestycja ma być zakończona 20 maja 2008 r.

- Dla nas to jednak termin nie do przyjęcia, dlatego wykonawca robi wszystko, by go przyspieszyć - mówi prezes Miejskiego Zakładu Pogrzebowego Mirosław Gruszecki. Jego zdaniem techniczna gotowość do pochówku zostanie osiągnięta 1 stycznia. Ale pogrzeby rozpoczną się dopiero wtedy, gdy zabraknie miejsc na starej części cmentarza. Stanie się to w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Pamięć i restauracja

W nowej części cmentarza ma być dom pogrzebowy z salką ceremonialną oraz pokojem pożegnań, zwanym również zadumy. Będzie też zaplecze, a być może w przyszłym roku pojawi się piec do kremacji (najbliższe znajdują się teraz w Szczecinie, Wrocławiu lub w Poznaniu). Będzie też pole pamięci do symbolicznego rozsypywania prochów za pomocą specjalnej maszyny produkcji francuskiej. Cała inwestycja pochłonie ok. 40 mln. zł. Koszty podwyższyły galopujące ceny materiałów budowlanych.

W przyszłym roku na nowym cmentarzu ma się zacząć inwestycja będą absolutną nowością w Zielonej Górze. Będzie to budowa lokalu handlowego (12-18 pawilonów) z częścią ...restauracyjną. Na pierwszym piętrze obiektu ma być 4,5 salek, w których będzie można organizować stypy. Ale także napić się kawy, herbaty albo po prostu posiedzieć w oczekiwaniu na autobus, gdy na dworze będzie padać.

Katarzyna Borek
Źródło: gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: