03 października 2007

Lubuskie zawarło kontrakt z Unią Europejską

Marszałek województwa lubuskiego Krzysztof Szymański i komisarz ds. polityki regionalnej UE Danuta Hübner podpisali we wtorek decyzję Komisji Europejskiej o akceptacji dokumentu, który otwiera nam drogę do 440 mln euro z Brukseli.

Wyścig o te pieniądze rozpocznie się już pod koniec roku.

Lubuski Regionalny Program Operacyjny to jeden z najważniejszych dokumentów w historii woj. lubuskiego. Określa jak nasze województwo ma "rządzić się" pieniędzmi z Unii przez najbliższe lata. Mamy w latach 2007-20013 do wydania aż 440 mln euro. - Takich pieniędzy tu nigdy jeszcze nie było i już nie będzie - podkreśla marszałek Krzysztof Szymański. Zostaną wydane na drogi, koleje, oświatę czy kulturę. Razem z wkładem własnym firm, samorządów i innych instytucji, które będą korzystały z rzeki euro, nasze województwo może liczyć na inwestycje wartości 2,2 mld zł. Na ostateczny kształt LRPO musiała zgodzić się Unia Europejska. Nie obyło się bez przeszkód. Unijni negocjatorzy raz kręcili nosem na nasze plany wydania pieniędzy na lotnisko w Babimoście, innym razem nie podobał im się nasz pomysł zabezpieczeń powodziowych w województwie. Ostatecznie jednak udało się przekonać Unię.

Żeby dobrać się do worka euro Urząd Marszałkowski musi jeszcze przejść audyt. - Będzie to ostateczny znak dla Unii Europejskiej, że jesteśmy gotowi - mówi Szymański. Audyt planowany jest na drugą połowę października. Później pozostanie już tylko ogłosić konkursy. Marszałek jest optymistą, według niego już pod koniec tego roku będzie można walczyć o pierwsze pieniądze.

LRPO powstał na początku tego roku. Dokument zawiera także priorytetową listę inwestycji. Te mają zapewnione fundusze poza konkursem, np. 20 mln euro trafi do kolejarzy na modernizację linii Czerwieńsk-Zbąszynek i budowę małej łącznicy kolejowej. Dzięki temu podróż pociągiem ekspresowym z Zielonej Góry do Poznania może trwać zaledwie godzinę z kwadransem. Tymczasem dziś podróż pociągiem tylko z Zielonej Góry do Sulechowa zajmuje 50 min. Kolejne 8,5 mln euro miałyby trafić na modernizację linii kolejowej na odcinku Krzyż - Kostrzyn. Mniej, bo 6,6 mln euro, na modernizację linii Zbąszynek - Gorzów. Marszałek stawia także na rozbudowę lotniska w Babimoście. Na ten cel jest gotów wydać nawet ponad 9 mln euro. Do priorytetów zaliczył też programy małej retencji wodnej czy ochrony przeciwpowodziowej.

Na edukację w programie zapisano 34 mln euro (w tym 20 mln euro na uczelnie). O pieniądze z tej puli na budowę biblioteki będzie mógł się starać m.in. Uniwersytet Zielonogórski. LRPO przewiduje m.in, że na budowę dróg pójdzie 84 mln euro, na nowe technologie (np. tele- i infostrady) - 36 mln euro oraz na budowę źródeł energii odnawialnej - 11 mln euro.

Krzysztof Kołodziejczyk
Żródło: gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: