24 października 2007

Prezydent chce miejskiego konserwatora zabytków

Zamiast miejskiego architekta - miejski konserwator zabytków. Właśnie z taką inicjatywą wyszedł prezydent miasta – Janusz Kubicki. Dokument, który prezydent przedstawi radnym na najbliższej sesji, dotyczy przejęcia od Wojewody za pośrednictwem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków niektórych zadań, które samodzielnie może realizować miasto.

Do tej pory sprawami zabytków w Zielonej Górze zajmowała się Barbara Bielinis–Kopeć, Wojewódzka Konserwator Zabytków. Teraz prezydent Kubicki chciałby, aby magistrat przejął od niej cześć obowiązków. „Stąd pomysł powołania Miejskiego Konserwatora Zabytków” - mówi sekretarz Zielonej Góry - Ewa Trzcińska. „Wszystko leży w rękach radnych" - dodaje.
Do zadań Miejskiego Konserwatora Zabytków będzie należało m.in. przyspieszanie postępowań administracyjnych, w tym pozwoleń na budowę. Będzie on również dbał o prace ziemne, przyłącza, lampy, wymianę okien, elewacji czy wycinkę drzew. Oczywiście jeśli będzie to miało związek z naruszeniem zabytków.
„To ogrom zadań, które ciężko jest nam wykonać na czas” – potwierdza Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która zapowiada, że będzie kontrolowała pracę miejskiego konserwatora.
Jeśli Rada Miasta podejmie uchwalę o zawarciu takiego porozumienia i powołaniu miejskiego konserwatora zabytków, w magistracie zostanie ogłoszony konkurs na to stanowisko.

Katarzyna Fedro
Źródło: rzg.pl

Brak komentarzy: