20 listopada 2007

Bardzo drogie te drogi...

Drogowcy nie zajmą nam zbyt wielu ulic w przyszłym roku. A to oznacza, że na lepszą jazdę miejskimi drogami musimy poczekać.

W najlepszym przypadku dwa lata - do czasu, aż dostaniemy euro na remonty.
W przyszłym roku nie powinniśmy liczyć na specjalny ruch budowlany na drogach. Na pewno modernizowane będzie rondo przy urzędzie miejskim. Za 3,2 mln zł zbudowany zostanie dodatkowy pas jezdni, by udrożnić ruch na rondzie. Kontynuowana będzie również przebudowa obwodnicy śródmiejskiej. Miasto zrobi to wspólnie z firmą Focus Park, bo chodzi o fragment ulicy Wrocławskiej do skrzyżowania z Lwowską. Na razie trwają ustalenia, w jaki sposób firma ma uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.
Cieszyć się też powinni mieszkańcy ul. Mieczykowej i Liliowej, gdzie zamiast połamanych płyt w końcu będzie droga z prawdziwego zdarzenia. W planach na 2008 rok jest też przebudowa ul. Strumykowej i budowa Jesionowej. Zapłacimy również za wykonywany właśnie remont ul. Jana z Kolna i Dąbrowskiego.

Miasto przymierza się do kilku poważnych inwestycji drogowych - budowy drogi przez park Piastowski (ale w przyszłym roku będzie tylko dokumentacja), remontu wiaduktu przy ul. Sulechowskiej oraz remontu ul. Jędrzychowskiej (ale jedynie pierwszego etapu). Na te inwestycje mieszkańcy czekają z utęsknieniem, ale pewna jest na razie tylko droga przez park - ma być zrobiona za pieniądze z budżetu miasta. Przy pozostałych urzędnicy dopisali, że do realizacji zadania konieczne jest dofinansowanie nawet 85 proc. kosztów z funduszy unijnych.

Czy to oznacza, że może nie być tych remontów? - Myślę że mamy szanse na dofinansowanie tych zadań, bo chodzi o trasy regionalne, nie tylko miejskie - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Nie zaczniemy więc inwestycji z własnych pieniędzy, bo to byłoby nielogiczne.
A co będzie, jak Unia pieniędzy nie da? - Wiadukt i tak musimy zrobić, bo po prostu nam go zamkną - odpowiada prezydent. Ale o innych robotach już tak kategorycznie się nie wypowiada...

Takie są plany urzędu

- budowa drogi łączącej ul. Wyszyńskiego z ul. Botaniczną - do 2009 11,3 mln zł, w 2008 - 400 tys. zł
- przebudowa wiaduktu na ul. Sulechowskiej i samej ulicy (do ul. Urszuli) - do 2009 10,3 mln zł - w 2008 - 50 tys. zł
- przebudowa obwodnicy śródmiejskiej - 1,5 mln zł i 2,2 mln zł od Focus Parku
- przebudowa ronda 11 Listopada wraz z ul. Podgórną do ul. Wrocławskiej - 3,2 mln zł
- przebudowa Trasy Północnej - do 2009 8 mln zł, w 2008 r. 600 tys. zł
- przebudowa ul. Dąbrowskiego i ul. Jana z Kolna - 4,7 mln zł
- przebudowa ul. Jaskółczej - do 2009 5 mln zł, w 2008 r. 100 tys. zł
- przebudowa ul. Jędrzychowskiej (I etap) - do 2009 6 mln zl - w 2008 r. 150 tys. zł
- przebudowa ul. Strumykowej - 660 tys. zł
- budowa drogi z odwodnieniem i oświetleniem ul. Liliowej i ul. Mieczykowej oraz wykonanie kanalizacji deszczowej - 13,2 mln zł
- budowa ul. Jesionowej - 1,5 mln zł
- przebudowa drogi wraz z budową oświetlenia od pętli autobusowej MZK na os. Śląskim - do 2009 - 845 tys. zł, w 2008 20 tys. zł
- dokumentacja remontów dróg - 382 tys. zł

Alicja Bogiel

Źródło: gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: