25 listopada 2007

Nowe złotówki na stare kamienice

Budynek na rogu Bankowej i al. Niepodległości w końcu będzie miał świeżą farbę na fasadzie. A oprócz niego kilka innych budynków w śródmieściu.

W przyszłym roku miasto zarezerwowało na rewitalizację starówki ponad milion złotych. Te pieniądze wydane zostaną przede wszystkim na kamienice - te, których administratorzy są gotowi wyłożyć część kosztów remontu. Czyli które? - Na pewno rozpoczniemy remont kamienicy na rogu Bankowej i alei Niepodległości - zapowiada Alina Gajec, nowa szefowa fundacji zajmującej się rewitalizacją miasta. - Ten remont miał odbyć się jeszcze w tym roku, ale nie udało się wyłonić wykonawcy. Teraz jestem już jednak po rozmowach z różnymi firmami i będą zapewne chętni do przetargu.

Dołożą się do innych

Pozostałych adresów, pod które zapukają budowlańcy, jeszcze nie wyznaczono. Ale chętnych wspólnot mieszkaniowych jest sporo. - Zgłosili się administratorzy z Żeromskiego, Strzeleckiej, Sikorskiego... - wylicza A. Gajec. I zgłasza się ich coraz więcej. Fakt, że miasto dokłada do remontu starych budowli, docenia już sporo wspólnot mieszkaniowych.
W przyszłym roku miasto dołoży też do renowacji obiektów sakralnych - kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej, kościoła ewangelicko-augsburskiego, polsko-katolickiego, kaplicy przy ul. Aliny i na os. Pomorskim.

Cały kwartał do poprawki

Przede wszystkim jednak władze miasta liczą na szansę kompleksowej rewitalizacji kwartałów części Zielonej Góry - starówki oraz terenu przy ulicach: Fabrycznej, Owocowej, Sikorskiego. W przyszłym roku przygotowane mają być projekty tych inwestycji i będziemy zabiegać o pieniądze unijne na ten cel. W planach jest wymiana nawierzchni deptaka - również oświetlenie, zieleń, ławeczki. A także stworzenie z ul Fabrycznej centrum kulturalnego. Już jest tam galeria, scena teatru, szykuje się restauracja.

- Miasto chciałoby w tym miejscu przygotować siedzibę dla stowarzyszeń kulturalnych, na pracownie plastyczne, teatralne - zapowiada A. Gajec. - Przy współpracy ze spółdzielnią Społem przygotowujemy też projekt zagospodarowania targowiska.
Ale te ambitne przedsięwzięcia już uzależnione są od tego, czy dostaniemy euro na ich realizację.

Takie są plany

- rewitalizacja starego miasta - 12 mln zł - w 2008 r. 1 mln zł (z budżetu miasta - 150 tys. zł) - renowacja obiektów sakralnych - 1,05 mln zł (z budżetu miasta - 180 tys. zł)

- rewitalizacja pozostałych obszarów - w 2008 - 1 mln zł
- adaptacja budynku przy ul. Fabrycznej na cele kulturalne (Zaułek Artystów) - do 2009 4 mln zł - w 2008 200 tys. zł (z budżetu miasta 50 tys. zł)

(źródło: gazetalubuska.pl)

Brak komentarzy: