21 listopada 2007

Projekty inwestycyjne miasta

"Miasto jest przygotowane do ponad dwudziestu unijnych projektów na kwotę ponad 600 milionów złotych" – mówił w Café Ermitaż dzisiejszy gość Radia Zielona Góra, wiceprezydent miasta, Krzysztof Kaliszuk. Wkład własny, który miasto musi zagwarantować wyniesie, w zależności od inwestycji od 15 do 40 procent.

Część inwestycji jest zapisana na liście zadań priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
„W tym roku udało się nam zapewnić, że projekt Gospodarka Odpadami miasta Zielona Góra i okolicznych gmin znalazł się na liście zadań priorytetowych” – mówi Kaliszuk. „Dla Zielonej Góry kluczowe jest, jeśli chodzi o pukanie do drzwi, Ministerstwo Infrastruktury” – dodaje wiceprezydent, który zaznacza, że miasto chce wymusić na Ministerstwie zgodę na pełen węzeł komunikacyjny między drogą S3, a osiedlem Pomorskim. Dzięki temu ruch w centrum miasta zostałby odciążony. Poza tym pozwoli to zrealizować inwestycję za środki zewnętrzne. „Również remont ulicy Nowojędrzychowskiej, czy wiaduktu i ulicy Sulechowskiej, to również zadania, które powinny być realizowane z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego” - przekonuje Kaliszuk.
Lista projektów inwestycyjnych dla miasta Zielona Góra jest bardzo długa. Otwiera ją zadanie Miejskiego Zakładu Komunikacji – „Poprawa jakości i konkurencyjności transportu miejskiego". Miasto chce, aby oprócz zakupu nowych autobusów, Zielona Góra miała bilety elektroniczne, dzięki którym mieszkańcy będą płacić za liczbę przejechanych przystanków. Jak mówi Andrzej Janecki - z-ca dyrektora MZK, mogłaby to być w przyszłości karta miejska służąca do opłacania parkingów czy wejść do kina i teatru.
Największa kwota, którą zapisano na liście projektów to 30 milionów złotych na uzbrojenie terenu Lubuskiego Parku Przemysłowego w Nowym Kisielinie. Jednostką odpowiedzialną są Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja. „Teren ten wymaga uzbrojenia w sieć wodociągową i sieć kanalizacji sanitarnej" – zapewnił nas dzisiaj Jan Markowski, dyrektor ds. technicznych. „To na razie teren dziewiczy i trudno powiedzieć jak będą przebiegać prace. Najważniejsze, aby tej inwestycji nie odczuli mieszkańcy miasta w opłatach za wodę i ścieki” – mówi.
Już w przyszłym roku swoją siedzibę zmieni Powiatowy Urząd Pracy, który mieści się teraz przy Wyspiańskiego. Dla urzędu zaadaptowany zostanie budynek przy ulicy Dąbrowskiego, a na to zadanie miasto chce pozyskać blisko 15 i pół miliona złotych. Jak mówi z-ca dyrektora PUP - Irena Radziusz, zmiana siedziby jest związana z podnoszeniem standardów europejskich. „Będzie zwiększona powierzchnia i na pewno polepszą się warunki pracy. Poza tym zatrudnimy dodatkową ilość specjalistów i doradców zawodowych” – przekonuje.
Wśród inwestycji, które mają szansę na realizację dzięki dotacjom, jest również uruchomienie pierwszego osiedlowego przedszkola. „Pomysł z takimi przedszkolami wydaje nam się doskonały" – mówi wiceprezydent, Wioleta Haręźlak. „Chcemy uruchomić takie przedszkole przy ulicy Waszczyka. Myślę, że zmieszczą się tam dwa oddziały” – dodaje. Poza tym w tym miejscu powstaje nowe osiedle i lokalizacja przedszkola na pewno się sprawdzi.
Dużym przedsięwzięciem, jest także zagospodarowanie kwartału z ulicą Fabryczną. Nad tym zadaniem czuwa Fundacja na Rzecz Rewitalizacji Zielonej Góry. „Budynki pofabryczne zostaną zaadaptowane na mieszkania i nie tylko” – mówi szefowa Fundacji, Alina Gajec. W Zaułku Artystów będzie m.in. galeria plastyczna, pracownie dla instytucji kultury i restauracja.
Projekt przewiduje też uporządkowanie komunikacji w tym rejonie oraz modernizację miejskiego targowiska.

Źródło: rzg.pl

Brak komentarzy: