27 listopada 2007

Z serii Sci-Fi: "Gondolą do Palmiarni"

Radna Bożena Ronowicz proponuje, by kolejka napowietrzna połączyła Palmiarnię z Polską Wełną.

Radna swój pomysł przedstawiła na wczorajszej sesji. Zapytała prezydenta Janusza Kubickiego, czy kolejka napowietrzna nie mogłaby połączyć Focus Park z nową Palmiarnią? Większość samorządowców zmarszczyła czoła ze zdziwienia, ale R. Ronowicz dodała: - Taka kolejka ma powstać w Opolu, widziałam w telewizji.

Prezydent na sesji nie odpowiedział radnej, czy rozważa wykorzystanie nowatorskiego wynalazku w Zielonej Górze. Na razie skomentował problem tak: - A może metro?
My tymczasem przyjrzeliśmy się inwestycji planowej w Opolu. I w gazecie "Nowa Trybuna Opolska” znaleźliśmy takie oto wieści: "Kilkuosobowe, lekkie wagoniki, poruszające się z prędkością 50 km na godzinę po zawieszonych na słupach szynach - tak w dużym skrócie wygląda pomysł, którym w marcu zaraził władze Opola inżynier Olgierd Mikosza. Jego zdaniem kolejka mogłaby zastąpić komunikację miejską.”

W Opolu zamontowano nawet prototyp kolejki, ale... nie udało się go uruchomić. W październiku prezydent tego miasta kazał urządzenia usunąć. Pomysł upadł. Podobno na razie.
U nas też był już pomysł kolejki - byłego prezydenta Zygmunta Listowskiego - linia miała połączyć planowany na strefie ekonomicznej lunapark z miastem. I ten pomysł też szybko odszedł w zapomnienie.

Kolejka, nie kolejka, ale problem jest - nadal nie ma zaplanowanej komunikacji pieszych między planowaną galerią handlową a Palmiarnią. Wczoraj radni debatowali też nad sprawą związaną z wjazdem do Focus Parku. Zaplanowano go między innymi przy ul. Sienkiewicza, gdzie dziś mieści się kamienica z lokatorami. Wczoraj radni zgodzili się, by Focus Park przekazał miastu cztery mieszkania dla lokatorów budynku, a w zamian dostał kamienicę z gruntem. W jej miejscu po wyburzeniach będzie właśnie wjazd.

Wczoraj dowiedzieliśmy się również, że wojewoda ponownie uchylił plan zagospodarowania Polskiej Wełny który mówi m.in. o galerii handlowej i komunikacji wokół Focus Parku. Od tej decyzji miasto zamierza się odwoływać. Sprawa nadal nie jest rozwiązana.Trzy pytania do Bożeny Ronowicz

1 Skąd pomysł, by połączyć kolejką napowietrzną Palmiarnię z Focus Parkiem?
- Trzy tygodnie temu widziałam materiał na temat takiej kolejki w telewizji. Coś takiego powstaje w Opolu. Ciekawa propozycja.

2 Będziemy jeździć nad ulicą na siodełkach?
- Ależ skąd. Tu chodzi o wagoniki. Mogłyby być również atrakcją turystyczną.

3. Jako prezydent podpisywała pani umowę z firmą Parkridge. Dlaczego nie zażądała pani na przykład przejścia naziemnego nad drogą?
- Wynegocjowaliśmy z firmą Parkridge pieniądze na przebudowę drogi do planowanej galerii handlowej. Na odpowiedniej organizacji ruchu zależało inwestorowi. Ale już nie było w jego interesie połączenie Winnych Wzgórz z Focus Parkiem. W galerii będą przede wszystkim zmotoryzowani klienci. A nam powinno zależeć, by trafili też do Palmiarni.

- Dziękuję.

(źródło: gazetalubuska.pl)

Brak komentarzy: