22 stycznia 2008

Najważniejsze ustalenia radnych

Zielone światło dla podziemnego parkingu w centrum miasta. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radni zgodzili się na przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania śródmieścia. Dzięki temu w przyszłości na Placu Słowiańskim będzie można postawić nowe kamienice, a także zbudować dwukondygnacyjny podziemny parking.

Miałoby się tym zająć KTBS, choć pod uwagę brany jest także inwestor prywatny lub samo miasto. „Dzierżawiąc kamienice zarobimy na parking” – mówił wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. "Wzdłuż istniejących starych kamieniczek wybudujemy na terenie zielonym cześć nowych. Dzierżawiąc je środowisku prawniczemu, poprawimy bilans finansowy przedsięwzięcia dla nas najważniejszego, czyli budowę podziemnego parkingu" - mówił.
Władze miasta planują, że prace na Placu Słowiańskim rozpoczną się najwcześniej w przyszłym roku. Najpierw trzeba przygotować koncepcję i dokonać zmian w planie zagospodarowania śródmieścia. „Sam plac nie zmieni swojej obecnej funkcji, bo parking będzie pod ziemią i pomieści kilkaset samochodów. Badania geologiczne mówią, że możemy to zrobić, a w centrum brakuje miejsc parkingowych" - zaznaczał prezydent Janusz Kubicki.

Choć ostatecznie większość radnych zagłosowała za projektem uchwały, wcześniej nie brakowało wątpliwości. Najwięcej pytań w tej sprawie zadał radny PiS Piotr Barczak. „Obawiam się, że KTBS nie będzie w stanie sfinansować tak dużej inwestycji. A jeśli nawet, to kosztem mieszkańców, którzy więcej zapłacą za czynsz" - mówił radny.

Z kolei radny LiD Edward Markiewicz zwracał uwagę na inny problem, który może się pojawić przy realizacji przedsięwzięcia. „Na Placu Słowiańskim był kiedyś cmentarz i czekają nas długotrwałe badania archeologiczne” – przekonywał. "Osobiście uważam, że to przedsięwzięcie jest mało realne" - dodał.
Wielu nieprzekonanych udało się przekonać po wizji lokalnej na placu zorganizowanej przez prezydenta. Nie oznacza to jednak, że radni już zaakceptowali inwestycję. „Na razie przystępujemy do zmian planu zagospodarowania i czekamy na więcej informacji” – mówił szef klubu PO Artur Zasada. „Zgodziliśmy się co do koncepcji, a szczegóły dopiero poznamy" - mówił.

Natomiast jednomyślnie radni podeszli do innej uchwały – nadania tytułu Honorowego Obywatela Zielonej Góry byłemu biskupowi Adamowi Dyczkowskiemu. Biskup otrzyma wyróżnienie na uroczystej sesji rady miasta w połowie lutego. „Doceniamy zaangażowanie księdza biskupa w sprawy naszego miasta: zainicjowanie zespołów parafialnych Caritas, tworzenie świetlic socjoterapeutycznych czy pomoc dla domu samotnej matki” – przekonywał przewodniczący Rady Miasta Adam Urbaniak.

Pozytywnej decyzji władz doczekali się także kupcy, którzy handlują na giełdzie rolno-towarowej. Wcześniej apelowali o zmniejszenie opłaty targowej. „Dzisiaj zmiany zaakceptowali radni” – mówi skarbnik miejski Emilia Wojtuściszyn. "Producenci rolni handlujący z samochodów zapłacą mniej. Zamiast 31 złotych zapłacą 5 złotych w przypadku samochodu do 1,5 tony, 10 złotych dla samochodów powyżej tej wagi i dla ciągników z przyczepami" - mówi Wojtuściszyn.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej podjętej dzisiaj uchwale – dotyczącej zawarcia międzygminnego porozumienia. „Dzięki niemu zostanie wybudowana ścieżka rowerowo-motorowerowa, która umożliwi dojazd z Zielonej Góry do jeziora Dąbie" - mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Radni zgodzili się dzisiaj także na udzielenia bonifikaty Wspólnocie Chrześcijańskiej Zboru Kościoła Bożego w Chrystusie, która chce wykupić dwa lokale przy ulicy Kupieckiej.

Łukasz Woźnicki

(źródło: rzg.pl)

Brak komentarzy: