25 stycznia 2008

Reliance zwiększy zatrudnienie

Zielona Góra doczeka się pierwszego dużego inwestora. Działająca już w naszym mieście firma Reliance w ciągu dwóch lat zwiększy zatrudnienie z 60 do 600 osób i zainwestuje najpierw 180 milionów złotych, a potem być może nawet miliard 800 milionów złotych. Reliance Industries Limited to jeden z największych koncernów indyjskich, który działa miedzy innymi w branży tekstylnej.

Należąca do niego niemiecka spółka Trevira jest w Zielonej Górze od 2006 roku i produkuje włókna w wynajmowanych zakładach Novity.
„Trevira zainwestuje u nas i stworzy nowe miejsca pracy. Będą to inwestycje w ludzi i urządzenia. Firma zajmuje się przede wszystkim teksturowaniem i farbowaniem włókien syntetycznych” – mówi wiceprezydent – Dariusz Lisiecki. Trevira zostanie w zakładach Novity i do wynajmowanych hal przeniesie część produkcji z Danii. Jeśli otrzyma wsparcie od polskiego rządu i znajdzie dobrych pracowników, w ciągu pięciu lat planuje wydać od 300 do 500 milionów euro na kolejne inwestycje związane z branżą petrochemiczną. Jak mówi prezydent – Janusz Kubicki, jest możliwość dofinansowania inwestycji przez Państwową Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, a miasto zorganizuje szkolenia dla nowych pracowników. „Ta firma brała pod uwagę także inne miasta w naszym województwie. Zadecydował przyjazny klimat dla inwestycji i możliwość skorzystania z gotowej hali Novity” – dodaje prezydent.

Ponieważ liczby podawane przez inwestora dotyczące zatrudnienia są imponujące, Radio Zielona Góra sprawdziło czy hinduska firma ma szanse na znalezienie „od ręki" pracowników w naszym mieście.
Powiatowy Urząd Pracy już zapowiada wolę współpracy. Jak mówi zastępca dyrektora urzędu – Irena Radziusz w samej Zielonej Górze jest zarejestrowanych 136 osób, które mają wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy w branży tekstylnej. Dodatkowo na terenie powiatu jest 228 potencjalnych pracowników. Urząd pracy jest gotowy skierować te osoby np. na przygotowanie zawodowe – wtedy pracodawca nie będzie ponosił kosztów, a bezrobotni będą dostawali stypendia w wysokości 140% zasiłku. „Bardzo się cieszymy, że powstają w Zielonej Górze nowe miejsca pracy” – dodawała Radziusz.

W rejestrach bezrobotnych jest też wiele osób bez zawodu, które po przeszkoleniu również mogłyby pracować dla indyjskiego inwestora.
Władze miasta podkreślają, że Trevira to nie jedyny inwestor, który zainwestuje w Zielonej Górze, ale ze szczegółami wolą poczekać do końca negocjacji. „Wierzę, że niedługo uda nam się sfinalizować kolejne umowy z developerami, przedsiębiorcami z branży usług czy producentami” – dodaje Janusz Kubicki.

(źródło: rzg.pl)

Brak komentarzy: