29 stycznia 2008

Trwa rozbudowa cmentarza

Pierwsze pogrzeby na nowej części nekropolii planowane są dopiero w połowie roku. Gdy skończą się miejsca grzebalne na starej, których pozostało jeszcze ok. 400.

Nowo budowany cmentarz przy Wrocławskiej znajduje się naprzeciwko starego. Rocznie w całej Zielonej Górze odbywa się ok. 1 tys. pogrzebów, z tego 800 właśnie na cmentarzu przy Wrocławskiej. Na jego starej części zostało jeszcze ok. 400 miejsc grzebalnych (miesięcznie ubywa ok. 70). Gdy skończą się wszystkie - a będzie to według szacunków za ok. sześć miesięcy - rozpoczną się pogrzeby na wciąż budowanej jeszcze nowej nekropolii.

Stoi tam już dom pogrzebowy. A obecnie powstaje ogrodzenie, wejście na cmentarz, budynek administracyjno - techniczny oraz część kwater (w sumie ma ich być 30). Wystarczy na nich miejsca do grzebania na pół wieku. Całość ma być gotowa do 20 maja. - I ten termin będzie raczej dotrzymany - mówi prezes Miejskiego Zakładu Pogrzebowego Mirosław Gruszecki. W nowej części cmentarza znajdzie się również: dom pogrzebowy z salką ceremonialną oraz pokojem pożegnań (zwanym też zadumy) i zaplecze. Oraz pole pamięci do symbolicznego rozsypywania prochów, za pomocą specjalnej maszyny.

Cała inwestycja pochłonie ok. 40 mln. zł. I nie obejmuje kosztów wybudowania czegoś, co będzie absolutną nowością w Zielonej Górze. Lokalu handlowego z częścią ...restauracyjną na piętrze obiektu. Mają być tam salki do organizacji styp oraz restauracja działająca na co dzień. W której będzie można napić się kawy, herbaty albo po prostu posiedzieć w oczekiwaniu na autobus, gdy na dworze będzie padać.

(źródło: gazetalubuska.pl)

Brak komentarzy: