03 stycznia 2008

Za rok Złoty Dom będzie otwarty

Na horyzoncie zielonogórskiego deptaka coraz wyraźniej widać zapowiadaną od lat inwestycję CN Tower Plaza.

Po kilku latach przerwy inwestor już na dobre ruszył z budową Złotego Domu przy ul. Krawieckiej. Firma kupiła też budynek po starej drukarni, który znajduje się w pobliżu. Prace toczą się równolegle na obu obiektach. Oba zostaną połączone łącznikiem, który powstanie na poziomie pierwszego piętra. - Częściowo zmieniliśmy projekt. Przede wszystkim Złoty Dom będzie o jedno piętro wyższy, niż planowaliśmy pierwotnie. Razem z piwnicą będzie to zatem pięć kondygnacji. Na samym szczycie powstanie złota kopuła. Pod nią będzie restauracja i taras widokowy - zdradza Rifat Altin, dyrektor generalny CN Tower Plaza. Kawiarnie, bary i zakłady usługowe pojawią się również na parterze budynku. Natomiast na piętrach będą sklepy.

Wykonawca do lutego powinien już skończyć piwniczną część budynku.

W połowie ub. roku zielonogórski magistrat podpisał umowę z CN Tower Plaza na dzierżawę terenu, na którym kilka lat temu miał powstać Złoty Dom. Umowa jest tak skonstruowana, że jeśli w określonym terminie firma nie wywiąże się z zadania, teren wróci w ręce miasta. Budynek w stanie surowym musi być zatem gotowy do połowy roku. Kolejny rok ma na dokończenie inwestycji. Jeśli Plaza nie dotrzyma warunków umowy, straci nie tylko zainwestowane pieniądze, ale też prawa do całego zadania. Stanie się tak również wtedy, kiedy inwestor nie zapłaci raty dzierżawnej. Czynsz dzierżawy wynosi 378 tys. zł rocznie. Firma musi płacić go przez trzy lata. Chyba że budynek powstanie wcześniej.

Natomiast jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, CN Tower Plaza kupi grunt bez przetargu. Sprzedaż Złotego Domu będzie można sfinalizować dopiero, gdy budynek będzie gotowy. - Na pewno dotrzymamy terminów. Nie mamy wyjścia. A wielkie otwarcie Złotego Domu planujemy wstępnie na Wigilię 2008 r. - zdradza Rifat Altin. Budowa samego Złotego Domu pochłonie 18 mln zł. Razem z remontem starej drukarni inwestycja będzie kosztować ok. 35 mln zł. Złoty Dom to dawny dom towarowy Dom Dziecka, który spalił się w latach 80. W 1993 r. grunt przejęła firma Dema, która miała tu postawić nowoczesne centrum handlowe. Ale za budowę wzięła się dopiero firma Tower Plaza. Miasto domagało się jednak zwrotu ziemi. We wrześniu 2005 r. rada miasta zgodziła się na wydzierżawienie terenu. Ostatecznie nieruchomość została wystawiona na przetarg.

Brak komentarzy: