06 lutego 2008

Miejski Konserwator Zabytków już urzęduje

Izabela Ciesielska, która była dzisiaj naszym porannym gościem w Café Ermitaż, od początku lutego pełni funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków. Przypomnijmy, utworzenie tego stanowiska oznacza, że kompetencje, które do tej pory miał Wojewódzki Konserwator Zabytków zostały podzielone.

Nadal będzie zajmował się sprawami dotyczącymi obiektów sakralnych, ruchomych i archeologicznych oraz inwestycjami własnymi prowadzonymi przez miasto. Po stronie konserwatora miejskiego będą np. kwestie związane z rozbudową miasta, a także takie zagadnienia jak wymiana okien, zezwolenia na wykonanie przyłączy gazowych, czy umieszczanie reklam na zabytkowych obiektach.
„Na terenie miasta mamy wiele budynków, które kwalifikują się, by je przebadać i wpisać do rejestru zabytków” - uważa Izabela Ciesielska. Według niej do nich można również zaliczyć obiekty budowane w latach 50., np. budynek Centrum Biznesu.
Izabela Ciesielska podkreśla, że na razie musi zmierzyć się z organizacją pracy, a tej już od pierwszych dni urzędowania jej nie brakuje. „Zielona Góra jest bardzo prężna. Do Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora w ciągu roku potrafiło wpłynąć około 1500 spraw” - wylicza.
Rozdział kompetencji ma usprawnić obsługę mieszkańców i skrócić czas wydawania opinii konserwatorskich.

(źródło: rzg.pl)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

eeeee