04 marca 2008

Będzie renowacja kolejnych kamienic

Stare, zaniedbane i obdarte kamienice na Starym Rynku doczekają się renowacji. Fundacja na Rzecz Rewitalizacji Miasta, wspólnie z władzami Zielonej Góry, zabiera się za odnowienie elewacji budynków znajdujących się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej.

Pierwszy krok już został zrobiony - Komisja ds. wyboru zadań wspólnych wraz z jej przewodniczącym - wiceprezydentem miasta Krzysztofem Kaliszukiem ogłosiła nabór wniosków. Jak mówi prezes Fundacji - Alina Gajec, na nową elewację mają największe szanse budynki, które są w ścisłym centrum miasta – to obiekty, które stanowią jego wizytówkę, bo są najcenniejsze i mają wysokie wartości kulturowe dla miasta, a także promują Zieloną Górę.
Jest też ścisła lista uprawnionych do posiadania i dysponowania takimi nieruchomościami, a tym samym do składania wniosków na renowację elewacji. Fundacja zaprasza więc właścicieli tych budynków, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. „Udział właścicieli musi wynieść co najmniej 50 procent” - dodaje.
Zielonogórzanie spacerujący deptakiem zauważają potrzebę zmian. W rozmowie z Radiem Zielona Góra przyznali, że jest wiele kamienic w centrum, których elewacja i estetyka pozostawiają wiele do życzenia.
Wnioski o wspólną realizację zadań w zakresie renowacji elewacji budynków można składać do końca marca. W połowie kwietnia zbierze się komisja i dokona wyboru obiektów, które będą miały szansę na nową elewację. Prace ruszą jeszcze przed wakacjami. A wnioski należy składać w siedzibie Fundacji na Rzecz Rewitalizacji Miasta, która mieści się w ratuszu w pokoju nr 15.

Źródło: rzg.pl

Brak komentarzy: