13 marca 2008

Orbis chce budować hotel

Jest szansa, że ruiny za hotelem Polan znikną z mapy miasta.

Władze miasta rozmawiają z firmą Orbis na temat budowy nowego hotelu. A przy okazji wypłynęła sprawa orbisowskich ruin za Polanem przy Wyspiańskiego, które straszą od lat.
- Orbis chce zbudować u nas hotel czterogwiazdkowy - zdradza wiceprezydent Dariusz Lesicki. - Miasto jest zainteresowane taką inwestycją, bo brak takiego obiektu jest naszą słabością.

Według naszych informacji, Orbis myśli o postawieniu hotelu przy Trasie Północnej - czyli nie w centrum miasta, ale przy ciągach komunikacyjnych. Władze miasta wołałby jednak, by inwestycja była prowadzona przy ul. Wyspiańskiego. Tam Orbis ma już jeden hotel - Polan, a przede wszystkim ma ogromny teren inwestycyjny. Dziś zajęty przez ruiny budowanego w latach 80. obiektu hotelowego oraz sporą już wolną działkę, gdzie kiedyś stały baraki.

Hotel dla bezdomnych

To jest w pewnym sensie przeklęte miejsce... Przede wszystkim dlatego, że Orbisowi nie udało się tam postawić zapowiadanego czternastokondygnacyjnego obiektu z basenem i innymi bajerami. Potem nie po myśli firmy potoczyły się rozmowy z Austriakami, którzy mieli w latach 90. "wejść” w budowę hotelu. I od tego czasu mury niszczeją. Za ruinami budowy jeszcze niedawno stały baraki, w których nocowali bezdomni. Rozbierali ogrodzenia i elementy budynku, by sprzedawać je na złom. Mieszkańcy zaczęli protestować. Po interwencjach policji, zielonogórzan i naszej gazety, Orbis postanowił wyburzyć baraki. Ale bezdomni przenieśli się do ruin hotelu. Wciąż znaleźć tam można ich legowiska, śmieci, butelki po tanich nalewkach, odchody... Kilka tygodni temu zmarł tam bezdomny i znów zaczęło być głośno o potrzebie wyburzenia straszących w centrum miasta murów. A na to nałożyły się zapowiedzi inwestycyjne Orbisu...

A może osiedle mieszkaniowe?

Według naszych informacji, władze miasta namawiały przedstawicieli Orbisu, by postawić czterogwiazdkowy obiekt właśnie przy Wyspiańskiego. Ale się nie upierają... - Możemy się przecież porozumieć - mówi D. Lesicki. - Miasto zaproponowałoby firmie działkę przy Trasie Północnej, a w zamian wzięło teren przy Wyspiańskiego. Zależy nam na zagospodarowaniu tego miejsca. To byłby na przykład świetny teren pod budownictwo wielorodzinne...

Rozmowy miedzy władzami miasta i Orbisem dopiero się rozpoczęły. Na razie nie wiadomo, kiedy i jak się zakończą.

Szefowa hotelu Polan nie chciała z nami rozmawiać o planach inwestycyjnych Orbisu i uciążliwości sąsiedztwa ruin budowlanych. A Maciej Kaczanowski z warszawskiej centrali spółki obiecał nam informacje, gdy będą już konkretne ustalenia dotyczące inwestycji.

Źródło: gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: