04 marca 2008

Płaszcz na zimę kupisz sobie już w Focus Park

Zielonogórscy radni i dziennikarze odwiedzili plac budowy Focus Park, żeby sprawdzić, jak przebiegają prace. Inwestor, firma Parkridge CE Retail, zapowiada, że otwarcie centrum handlowego już we wrześniu.


Teren Polskiej Wełny jest największym placem budowy w całym mieście. Każdego dnia pracuje tu aż 550 osób. Inwestycja ma ponad 48 tys. m kw. Brytyjska firma kupiła obiekt po Polskiej Wełnie ponad trzy lata temu. Parkridge CE Retail zaplanował, że stworzy w Zielonej Górze ogromne centrum rozrywkowo-handlowe z multikinem, sklepami i restauracjami. Kamień węgielny został wkopany w sierpniu 2006 r. Koszt przedsięwzięcia szacowano wówczas na 43 mln euro. - Dziś już wiemy, że inwestycja będzie kosztować 66 mln euro - mówi Agnieszka Drucis, dyrektor ds. marketingu Parkridge CE Retail.

Przybyli, zobaczyli, się zdziwili

Inicjatorem wycieczki do dawnej Polskiej Wełny był Kazimierz Łatwiński, radny PiS, przewodniczący miejskiej komisji gospodarki. - To jedna z najważniejszych inwestycji w mieście. Musimy wiedzieć, jak postępują prace. Nie ma jeszcze pomysłu na zagospodarowanie budynku z dwiema wieżami i dawnej kotłowni. A przecież miasto mogłoby zaproponować stworzenie tu galerii artystycznej - mówi Łatwiński. Wyprawa na plac budowy była dla radnych z komisji gospodarki wielkim zaskoczeniem. Nikt nie spodziewał się, że prace w Polskiej Wełnie są już tak zaawansowane. Mimo że z zewnątrz tego nie widać, w środku praca wre. Na każdym poziomie poustawiane są rusztowania i podpory. - Pogoda nam bardzo sprzyja. Mamy dwumiesięczne opóźnienia z konstrukcjami z żelbetonu, ale do końca marca powinny być gotowe. Prace rozpoczęły już firmy, które zajmują się instalacjami. Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg na roboty wykończeniowe - mówi Arkadiusz Gawron, dyrektor projektu.

Największy postęp prac widać w budynku głównym, który mieści się tuż za dawną portiernią Polskiej Wełny. Stąd będzie się wchodziło na zerowy poziom budynku. Sercem galerii ma być hol, wokół którego będą rozmieszczone sklepy.

Nie zamieszkasz w sklepie

Minimuzeum sukiennicze znajdzie się w miejscu, gdzie kilka lat temu urzędował dyrektor Polskiej Wełny. Ciąg pasażowy będzie się rozchodził łukiem w kierunku parkingów. Plac postojowy z 600 miejscami zaprojektowano na tyłach budynku. Nad ciągiem w suficie widać przestronne ukośne okna. Świetliki są pozostałością starego dachu szedowego. Na tym samym poziomie będzie również kino. Cinema City będzie miało dziewięć sal kinowych. Dwie największe pomieszczą po 380 widzów.

W ub. tygodniu robotnicy odkryli jedną ze ścian budynku z dwiema wieżami z gotową już elewacją. Zanim inwestor wspólnie z konserwatorem wybrał właściwy kolor elewacji, przeprowadzony aż 25 prób farb. Zamontowano już drewniane ramy okienne w oliwkowym kolorze.

Budynek z charakterystycznymi wieżami nie będzie jednak na razie zagospodarowany wewnątrz. Powód? Inwestor nie wie jeszcze, jakie będą potrzeby w mieście. - Rozważaliśmy już kilka opcji. Nieruchomość jest za duża, żeby w całości przeznaczyć ją na biura. Myśleliśmy jednak nad tym, żeby na najwyższej kondygnacji zrobić mieszkania. Jednak ten pomysł blokuje aktualny plan zagospodarowania przestrzennego - mówi Gawron.

Wielka inwestycja w Polskiej Wełnie nie obejmuje dwóch innych budynków. Remontu nie będzie na razie w dawnej kotłowni, ani w budynku, na którym dziś zamontowany jest napis "Polska Wełna". Nie będą szpecić - Te budynki zakryjemy banerami. Będziemy je remontować w drugim etapie - wyjaśnia Gawron.

Nasz Focus to jeden z wielu

Brytyjska firma Parkridge CE Retail inwestuje nie tylko w Zielonej Górze. Pół roku temu otworzyła centrum handlowe w Rybniku. Zainwestowała również w Bydgoszczy, Gliwicach, Jeleniej Górze, Białymstoku i Piotrkowie Trybunalskim. - Zielonogórski obiekt będzie chyba naszym najładniejszym dziełem. Tu nie tylko na zewnątrz, ale również w środku będzie zachowana historyczna atmosfera miejsca. Chcemy, żeby wewnątrz było również dużo naturalnej zieleni, miejsc do odpoczynku i relaksu - tłumaczy Agnieszka Drucis.

Otwarcie Focus Parku zaplanowano na wrzesień. - Nie możemy jeszcze zdradzić, jakie atrakcje będą na otwarciu. Na pewno będzie zaproszona gwiazda muzyczna - mówi Drucis. W Rybniku Parkridge gościł Dodę i Boney M.

Ważne dla zakupoholików

Wszystkie lokale handlowe w Focus Parku są już wynajęte. W centrum handlowym znajdziemy m.in. takie marki jak H&M, Solar, Kazar, Carry, Gino Rossi, Simple, Apart, C&A, Pimkie, Promod, Olsen, Puma, Douglas, Wittchen, Deichmann, Germanos, Haevy Duty, Prima Moda, Pierre Cardin, CCC, Diverse, Atlantic, New Yorker, Reserved.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

1 komentarz:

maas pisze...

wyglada na to, ze jednak nigdzie nie znajdziemy nazwy Polska Welna, co obiecywal inwestor. dlaczego?