21 marca 2008

Powstanie Handlowa Góra

Na mapie miasta mogą przybyć co najmniej trzy galerie handlowe i trzy markety .

twieramy miasto dla usług i handlu - tak można odczytać plany władz miasta, zapisane w studium zagospodarowania Zielonej Góry. W samym centrum oprócz Focus Parku mogą przybyć jeszcze trzy nowe galerie.

- W centrum miasta galerie, na obrzeżach markety - tak prezydent Janusz Kubicki mówi o planach miasta wobec inwestorów handlowych. Chociaż nowe sklepy powstać mają w ciągu kilku lat, już dziś zapadają decyzje w tej sprawie. W kwietniu radni mają przyjmować studium zagospodarowania miasta. A to w tym dokumencie są zapisy o sklepach wielkopowierzchniowych.

Galerie zamiast hal

Jedna galeria już się kończy budować - Focus Park przy ul. Wrocławskiej. Kolejna ma powstać przy ul. Bohaterów Westerplatte, w miejscu Centrum Biznesu i DT Centrum. Miasto zamówiło wycenę spółki i po uchwaleniu studium zamierza ją wystawić na sprzedaż. Być może więc już w pierwszej połowie roku dowiemy się, kto kupi CB i na co. Toczą się też rozmowy w sprawie budowy nowej galerii handlowej i usługowej w miejscu Hermesa. Tu ważna będzie też decyzja Społem, spółdzielcy są bowiem właścicielami tej nieruchomości.
Prezydent myśli też o lokalizacji galerii handlowej przy ul. Dąbrowskiego. W miejscu obecnych hal Lumelu. Po przeprowadzce firmy do strefy aktywności gospodarczej hale i grunt będą własnością miasta. I być może pójdą pod młotek. - Ale nie pod market, tylko pod galerię w stylu Focus Parku lub Starego Browaru - zastrzega J. Kubicki. - Wszystko po to, by ożywić ten kwartał miasta.

Radni nie mówią "nie”, ale... - Rozumiem, że jest to pomysł, by zwróciły się miastu pieniądze, które wydaliśmy na kupno tej nieruchomości... - komentuje Artur Zasada, szef klubu PO.
A szef klubu PiS Jacek Budziński dodaje: - Pomysł jest do rozważenia, tylko gdzie znajdziemy wtedy miejsce dla straży granicznej i innych służb, które miały być tam ulokowane...
Pod handel wielkopowierzchniowy być może przeznaczony zostanie również teren obecnej Hali Ludowej. Przynajmniej takie przeznaczenie terenu jest w uchwale, którą niedawno przyjęli radni. Tu prezydent też wolałby raczej galerię handlową, a nie market. Być może jednak zupełnie inaczej zagospodarowany zostanie ten teren. Jak pisaliśmy, zainteresowany gruntem inwestor widziałby tam zabudowę mieszkaniową.

Markety? A dlaczego nie?

W studium znajdą się też zapisy o nowych marketach. Jak już pisaliśmy, supermarket powstanie w końcu przy os. Pomorskim. Na mapie miasta teren handlowy ma być również przy Trasie Północnej, niedaleko biurowca ADB. I tu, według naszych informacji miasto widziałoby całe centrum handlowe. Nadal nierozwiązany jest też problem terenu za sklepem Auchan. Przypomnijmy, że właściciele tych działek Dariusz Łodyga i Zbigniew Bąbelek już od kilku lat zabiegają o lokalizację w tym miejscu galerii wystawienniczo - handlowej dla zielonogórskich producentów i rzemieślników z branży budowlanej. Obok miałaby stanąć hala marketu Leroy Merlin. Radni już od lat mówią "nie”. I w studium też jest zapis o mieszkaniówce. Ale być może to się zmieni, bo właściciele gruntu złożyli swój wniosek do studium. A co na ich pismo władze miasta? - Dlaczego nie miałby powstać w mieście jeszcze jeden market budowlany? - pyta retorycznie prezydent Kubicki.


- A dlaczego nie mógłby taki market powstać na gruncie miejskim? - usłyszeliśmy z kolei od radnych. Z zastrzeżeniem, że w tej sprawie muszą wypowiedzieć się kluby.
Powstaje jeszcze pytanie, czy nawet przy dopuszczeniu w tych miejscach handlu wielkopowierzchniowego, faktycznie staną w mieście wszystkie te sklepy i galerie? - Jeśli inwestorzy zabiegają o możliwość postawienia galerii i marketów, musieli wyliczyć, że to się opłaca - uważa A. Zasada.
A prezydent mówi wprost, że możemy stać się miastem usług i handlu. I że chętnie widziałby taki rozwój Zielonej Góry.

Źródło: gazetalubuska.pl