25 marca 2008

Przy ulicy Lisiej powstanie nowe osiedle mieszkaniowe

Część budynków po dawnej spółdzielni mleczarskiej przy ul. Lisiej zniknie z mapy miasta.

Dotarliśmy do planów stworzenia nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Lisiej. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Wolsztyna, która jest właścicielem tego terenu, chce sprzedać działkę i budynki zielonogórskiemu deweloperowi. A ten z kolei postawić tam budynki mieszkalne.

Im dalej - tym wyżej

- Zgłosił się do nas deweloper zainteresowany zabudową tego terenu - przyznaje wiceprezydent Dariusz Lesicki. - Na razie inwestycja jest w fazie uzgodnień. W planach są tam różne budynki, trzy, cztero i sześciopiętrowe. Dopasowane do zabudowy ul. Lisiej i terenów położonych na tyłach nieruchomości.

Dziś na terenie mleczarni są budynki produkcyjne. Najczęściej w podłym stanie. Kiedyś były tu punkty handlowe i usługowe, dziś w większości pomieszczenia są nieużytkowane i popadają w ruinę. Powstała więc koncepcja wyburzenia zabudowań gospodarczych i postawienia tam bloków z garażami podziemnymi oraz placem zabaw.
Od strony Lisiej budynki mają być niższe, a kolejne już mają rosnąć wraz ze zbliżaniem się do wieżowców. Najwyższe zaplanowano na siedem kondygnacji.

Zabytkowe budynki zostaną

Wstępny projekt osiedla przedstawiono już konserwatorowi zabytków, bo teren jest w strefie ochrony konserwatorskiej, a ponadto chodzi o kompleks fabryczny dawnego zakładu włókienniczego Gustawa Fritze. Zdaniem konserwatora, nie ma przeszkód, by osiedle tam powstało. Jednak pod pewnymi warunkami. - Zachowana powinna być zabudowa od strony ulicy Lisiej - mówi wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis - Kopeć. - Także wewnątrz zakładu jest budynek z ceglaną elewacją, który ma wartość historyczną. W tych obiektach inwestor nie może zmieniać bryły budynku oraz charakteru elewacji. Wnętrza budynków można już dowolnie dostosować. Zezwoliliśmy również na wyburzenie pozostałych zabudowań.


Prawdopodobnie od strony ul. Lisiej powstaną więc mieszkania i lokale usługowe w starej zabudowie, a wewnątrz działki kilka nowych bloków. Być może całość będzie dopasowana do charakteru zachowanych fabrycznych zabudowań.
Kiedy może ruszyć budowa osiedla? Nie udało się nam skontaktować z właścicielką firmy LC Developer, ale według naszych informacji budowa może ruszyć w tym roku.

Źródło: gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: