28 kwietnia 2008

Os. Mazurskie, czyli szał ziemskich zakupów

Ile jest warta ziemia pod duże osiedle mieszkaniowe w Zielonej Górze? Miliony. Tylko dwa hektary w sąsiedztwie os. Mazurskiego magistrat wycenia na 2 mln zł. Sama warszawska Korporacja Mieszkaniowa planuje postawić tam 350 mieszkań

Osiedla Mazurskie i Warmińskie w Zielonej Górze to 60 ha ziemi. Aż 41 ha należy do miasta. Pozostałe działki mają drobnych - ponad 30 - właścicieli.

Do tej pory inwestorom ciężko było coś tu budować z powodu fatalnego podziału gruntu. Na mapach widać, jak brakuje dostępu do drogi, lub kształt działek trudny do zagospodarowania. Miesiąc temu radni uchwałą scalili nieruchomości. Powstanie tu duże osiedle z blokami i domkami jednorodzinnymi. Prawie połowa gruntów przeznaczona jest pod administrację, sport, rekreację, zieleń parkową oraz kościół.

Magistrat już wystawił na przetarg dziesięć działek na os. Kaszubskim, niedaleko Mazurskiego. Teren ma być przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne. Działki o powierzchni 2 ha urząd wycenia na 2,1 mln zł. Liczy jednak, że zarobi na nich jeszcze więcej. - Jestem przekonany, że ziemię w tej części miasta sprzedamy bez problemów. Ostatnio praktycznie każdy przetarg rozstrzygamy z nadwyżką. Dostajemy za grunty więcej, niż zakłada cena wywoławcza. Bardzo dobrze poszła np. sprzedaż działki przy ul. Źródlanej - opowiada Zdzisław Szczepański, naczelnik wydziału geodezji i gospodarowania mieniem w zielonogórskim magistracie.

Miasto zabiera się także za os. Mazurskie. - Zaczynamy przygotowywać wyceny nieruchomości. Licytacja pierwszych gruntów może odbyć się już za dwa miesiące. Pod budownictwo wielorodzinne trafią kilkuhektarowe działki. Są też tereny przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne. Tych działek jest ok. 15. Każda liczy od 1 tys. do 1,2 tys. m kw. - mówi naczelnik Szczepański.

To niejedyne przygotowywane przez urząd transakcje. - Miasto mogłoby zamienić się na nieruchomości z Leszkiem Jarząbkiem. Przedsiębiorca jest właścicielem gruntów ul. Batorego, na tyłach osiedla KTBS. Jest zainteresowany ziemią na os. Mazurskim, a Towarzystwo Budownictwa chciałoby na jego terenie stawiać kolejne budynki. Jest już wstępna zgoda prezydenta na tę zamianę - tłumaczy Szczepański.

Pierwszą dużą inwestycję na os. Mazurskim poprowadzi warszawska Korporacja Mieszkaniowa. Firma w tej chwili jest już właścicielem 4 ha gruntów. Nie wyklucza, że chciałaby kupić drugie tyle. Inwestorzy z Warszawy pierwsze prace na osiedlu zaczną jesienią. Warszawska korporacja wybuduje tu 350 mieszkań. - Będziemy stawiali osiedle domów wielorodzinnych. Powstanie 12 budynków. Wszystkie będą miały cztery lub pięć kondygnacji i garaże podziemne. W tej chwili kończymy projektowanie i wkrótce wystąpimy o pozwolenie na budowę. Zakładamy, że prace będą etapowane. Całość inwestycji chcemy zakończyć w ciągu trzech lat - opowiada Robert Wilczyński, przedstawiciel Korporacji Mieszkaniowej z Warszawy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Brak komentarzy: