28 czerwca 2008

Basen za 150 mln zł wybuduje firma Skanska

W piątek późnym popołudniem poznaliśmy wreszcie wynik przetargu na budowę basenu i hali. Kompleks sportowy wybuduje nam firma Skanska, ta sama, która wyremontowała Palmiarnię.

Takiego rozstrzygnięcia można się było spodziewać. Cena zaproponowana przez firmę to 141 mln zł. Droższa była propozycja konsorcjum Hydrobudowa, które chciało wybudować basen w Zielonej Górze za 180 mln zł. Najtańszą ofertę konsorcjum Alstal odrzucono. Firma chciała dostać od miasta za budowę blisko 115 mln zł.

Wcześniej prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zapowiadał, że jedynym kryterium wyboru wykonawcy i projektanta będzie właśnie zaproponowana cena.

Dlaczego zatem Alstal przegrał? - Jeden z dokumentów, który przyszedł do nas, był zły. Chodziło o papiery związane z wadium. Tych dokumentów nie można poprawiać. Owszem, wcześniej była mowa o tym, że jedną z firm poprosiliśmy o uzupełnienie dokumentacji. Nie chodziło jednak o Alstal. Ta nie mogła już poprawić swoich dokumentów - wyjaśnia Robert Jagiełowicz, pełnomocnik prezydenta ds. budowy basenu.

Przypomnijmy. W czwartek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której radni przyjęli uchwałę mówiącą o tym, że na basen wydamy blisko 150 mln zł. Zanim jednak podnieśli ręce, uparcie dopytywali się prezydenta: - Dlaczego nie możemy dołożyć miliona, tylko aż 32 mln zł?

Radny Adam Dygas złożył nawet formalny wniosek, domagał się zmiany kwot zapisanych w uchwale. Prezydent Janusz Kubicki powtarzał tylko, że do rozstrzygnięcia przetargu potrzebuje akurat 147 mln zł.

Radni podejrzewali, że w ten sposób Kubicki celuje w wybór konkretnej oferty. Ich wątpliwości nie zostały jednak na sesji rozwiane. Niemal jednogłośnie postanowili zaufać Kubickiego i przegłosowali uchwałę. Nikt jednak nie miał wątpliwości, że kiedy tylko ruszy budowa basenu, część inwestycji w mieście zostanie zamrożona na kilka lat. Nie będzie z czego remontować dróg czy budować tak potrzebnych w mieście żłobków czy przedszkoli. Prezydent Kubicki zapewniał wcześniej, że plany, które są zapisane już w tegorocznym budżecie, na pewno zostaną zrealizowane. Chodzi m.in. o budowę łącznika między ul. Wyszyńskiego a Botaniczną, remont ul. Sulechowskiej, czy rozbudowę stadionu żużlowego.

Zgodnie z zapowiedziami prezydenta, Centrum Sportowo-Rekreacyjne powinno powstać za dwa lata. Jeśli do wyniku przetargu nie będzie odwołań, umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Brak komentarzy: