11 czerwca 2008

Studenckie koncepcje na Zieloną Górę

Park przy alei Wojska Polskiego, multikino na placu przy starej gazowni czy zabudowa amfiteatralna przy filharmonii – to kilka pomysłów jakie przedstawili zielonogórscy i wrocławscy studenci. Dziś w Galerii BWA rozstrzygnięto konkurs "Śródmieście Zachodnie - Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna fragmentu centrum Zielonej Góry" zorganizowany przez prezydenta miasta i Uniwersytet Zielonogórski.

Konkurs podzielony został na dwie części. Pierwsza to nagrody dla zielonogórskich studentów, a druga dla żaków z Politechniki Śląskiej i Wrocławskiej. „Oceniając prace braliśmy pod uwagę ich użyteczność i nowatorskie spojrzenie” - mówił Bogusław Jaskółowski, przewodniczący miejskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej.
Zwycięska praca przedstawiała duży plac pod którym znajdował się parking podziemny, główna ulica przesunięta została w bok, aby nie dzielić starej części miasta. Projekt dzielił przestrzeń na publiczną czyli miejsca na sklepy i kluby i mieszkalną z miejscem na mini-parki.
Zielonogórzanie, którzy zdobyli Grand Prix mówią, że konkurencja była wyrównana, a nagroda ich zaskoczyła. „Nad projektem pracowaliśmy cały semestr, ale było warto” - mówią zwycięzcy: Sławomir Cieślik i Przemysław Michalewski. Grupa wrocławska, która zdobyła główną nagrodę i 3 tysiące złotych, specjalnie przyjechała do Zielonej Góry po jej odbiór. „Przystępując do konkursu obejrzeliśmy miasto, które nam się bardzo spodobało i w swoim projekcie postanowiliśmy zachować jego starą architekturę” - mówi Konrad Lewacki z Politechniki Wrocławskiej.
Wszystkie prace biorące udział konkursie można oglądać w Galerii BWA do 15. czerwca.

Źródło: rzg.pl

Brak komentarzy: