10 lipca 2008

Galeria do zakupów i podziwiania miasta

Jeszcze rok temu w samym centrum miasta 10 m od ratusza straszyła ogromna dziura zasłonięta blaszanym ogrodzeniem. Kilka miesięcy temu na placu pojawili się robotnicy. Dzisiaj nowy gmach ma już dwie kondygnacje, a budowa szybko idzie w górę. Za rok wielkie otwarcie.

Teraz prace się przyspieszą, bo radni zgodzili się na zamianę gruntów ze spółką CN Tower Plaza, która buduje tzw. Złoty Dom na rynku w Zielonej Górze. Miasto oddało inwestorowi skrawek przy rynku, a w zamian dostało ponad dwa razy większy plac przy ul. Sowińskiego i Drzewnej, na którym jest teraz parking strzeżony. Rzeczoznawcy wycenili wartość tej działki na blisko 3,8 mln zł. Teoretycznie miasto musiałoby więc dopłacić Tower Plazie różnicę wartości posesji, ale ostatecznie zamiana nic miasta nie będzie kosztowała, bo CN Tower Plaza jeszcze nie zapłaciła miastu kary za to, że przez kilka lat nic nie robiła na placu budowy. Rachunek się więc wyrówna.

Na zamianie skorzystało i miasto, i spółka. Miasto, bo zyskało duży teren w centrum miasta, w dodatku niezabudowany, zakończą się wreszcie spory o działkę pod Złotym Domem, a w dodatku inwestor wyremontuje uliczkę wzdłuż starych murów obronnych od ul. Pod Filarami do Wieży Głodowej. No i wreszcie dziura w centrum przestanie straszyć. Z kolei akt własności gruntu umożliwi inwestorowi uzyskanie kredytu na kontynuowanie prac, stanie się też bardziej wiarygodnym rozmówcą dla potencjalnych najemców. Dodatkowo spółce łatwiej będzie przeforsować zmiany w projekcie budynku. - Chcemy dobudować czwarte piętro ze szklaną obracaną kopułą widokową i pomostem. Klienci będą mogli siąść przy kawiarnianych stolikach i podziwiać panoramę miasta - tłumaczy Bernard Imański, prezes i udziałowiec spółki CN Tower Plaza.

Wszelkie zmiany w projekcie musi jeszcze zatwierdzić miejski konserwator zabytków. Budynek znajduje się bowiem w strefie objętej ochroną konserwatorską. Do urzędu konserwatorskiego na razie nie wpłynął jeszcze oficjalny projekt, który można by było zaopiniować. - Rozmowy trwają - mówi tylko Imański.

Na niższych kondygnacjach zaplanowano głównie handel, usługi i gastronomię. Dokładny rozkład wszystkich pomieszczeń będzie znany we wrześniu. Zainteresowanych wynajmem lokali już teraz nie brakuje.

Złoty Dom na wysokości pierwszego piętra będzie połączony przeszkloną kładką z budynkiem tzw. starej drukarni przy placu Pocztowym, który też jest w trakcie remontu. - To będzie ogromny obiekt handlowy o powierzchni 8 tys. m kw - wylicza Imański. Jak zapewnia, pierwsze zakupy zrobimy w centrum najpóźniej w czerwcu przyszłego roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Brak komentarzy: