10 lipca 2008

Komplikacje przy przyjęciu studium

Co dalej ze studium zagospodarowania przestrzennego miasta? Coraz mniej realne staje się uchwalenie dokumentu podczas wtorkowej sesji Rady Miasta. Dziś mówił o tym w Ermitaż Ice Café radny lewicy - Edward Markiewicz. Okazuje się, że ustawa o tworzeniu i działaniu wielkich obiektów handlowych jest niezgodna z Konstytucją. Prezydent Janusz Kubicki zwołał na dziś spotkanie z przedstawicielami klubów radnych.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca ustawa nie daje swobody gospodarczej, co oznacza, że samorządy gmin nie mogą decydować o tym, gdzie ma taki obiekt powstać. To komplikuje przyjęcie przez radnych studium, w którym miasto przewiduje wybudowanie kilku takich obiektów. Na dzisiejszym spotkaniu prezydenta z radnymi ma zapaść decyzja co dalej.
„Na razie nad skutkami orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego pracują prawnicy” - mówi Janusz Kubicki. „Stare zapisy ustawy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny uniemożliwiały powstawanie nowych sklepów” - twierdzi prezydent Zielonej Góry. "Nowe pozwolą na ułatwienia ich wejścia na rynek” – dodał. Tym samym kolejne konsorcja będą mogły starać się o budowę galerii handlowych w Zielonej Górze.

Źródło: rzg.pl

Brak komentarzy: