25 lipca 2008

Lumel nie dobił targu

Zielonogórskie zakłady Lumel ogłosiły przetarg na początku lipca br. Pod młotek wystawiły 1,7 ha gruntów przy ul. Dąbrowskiego.

Na 1,5-hektarowej działce stoją pofabryczne budynki, nieobjęte ochroną konserwatora zabytków. Spółka ustaliła cenę na 11 mln zł. Zwycięzca przetargu podbił do 20 mln zł.

W walce o grunt, który magistrat ma wkrótce przeznaczyć pod handel wielkopowierzchniowy, wystartowały dwie firmy: Plaza Center, właściciel m.in. kompleksu Wratislavia Center we Wrocławiu i biurowca Wilcza House w Warszawie oraz Caelum Development, która we wrześniu ub r. otworzyła w Gorzowie Galerię Askana i już buduje tam kolejne centrum handlowe Nova Park na Zawarciu. Przetarg wygrała ta druga.

Zarząd Lumelu w czwartek 24 lipca miał podpisać z nią umowę. Tak się jednak nie stało. Firma nie stawiła się w biurze notariusza. - Powodem jest brak studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Nie mam pretensji do radnych i prezydenta, że tego dokumentu nie uchwalili w terminie. Opóźnienia wynikają z ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ustawę o obiektach wielkopowierzchniowych. Trzeba było wprowadzić zmiany w projekcie dokumentu i ja to rozumiem. Siła wyższa - mówi Wiesław Ocytko, prezes Lumelu. Tłumaczy, że jest w stałym kontakcie z obiema firmami. - Jesteśmy w trakcie negocjacji. Nasi prawnicy przygotowują opinię prawną, która rozstrzygnie, czy konieczny będzie drugi przetarg - dodaje.

Caelum Development zapewnia, że nie wycofuje się definitywnie. Jeśli Lumel nie sprzeda ziemi przed uchwaleniem studium, ponownie usiądzie do stołu. - Nie mogliśmy wczoraj podpisać umowy, ponieważ faktyczna sytuacja była inna, niż nas zapewniano. Zaręczam, że jesteśmy zainteresowani inwestycją w Zielonej Górze. Zależy nam, aby powstało tu centrum handlowo-rozrywkowe nowej generacji. Z naszych analiz wynika, że będzie odpowiadało zapotrzebowaniom mieszkańców i okaże się dla nas opłacalne - mówi Agnieszka Tomczak-Tuzińska, dyrektor marketingu Caelum.

Plaza Center na razie nie zdecydowała, jak postąpi w tej sytuacji. - W momencie, kiedy otrzymamy oficjalną informację na temat wyników ostatniego przetargu czy propozycję dalszych negocjacji, z pewnością rozważymy wszelkie możliwości - komentuje biuro prasowe spółki.

Ziemię przy ul. Dąbrowskiego ma także zielonogórski magistrat. Do niego należy przylegająca do Lumelu działka o powierzchni ok. 67 arów. Urząd Miejski wkrótce ogłosi przetarg. - Cenę wywoławczą ustalimy na ok. 10 mln zł, ale jestem przekonany, że sprzedamy ją drożej - mówi prezydent miasta Janusz Kubicki.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Brak komentarzy: