11 lipca 2008

Przetarg na basen: prezydent odrzuca protest

Zielonogórski magistrat oficjalnie odrzucił złożony przez firmą Alstal protest w sprawie rozstrzygnięcia przetargu na projekt i budowę basenu i hali sportowej. - Nowego przetargu nie będzie - zapowiada prezydent Janusz Kubicki.

Po prostu podtrzymaliśmy naszą wcześniejszą decyzję. Uważamy, że protest firmy był bezprzedmiotowy. Przetarg rozstrzygnęliśmy zgodnie z zapisami zawartymi w specyfikacji zamówienia - tłumaczy Robert Jagiełowicz, pełnomocnik prezydenta ds. budowy basenu. Jego zdaniem w ofercie Alstal były błędy. Uchybienie dotyczyło wpłaconego wadium (650 tys. zł). Według Jagiełowicza, wpłaty powinny dokonać wszystkie firmy z konsorcjum, a nie jedynie Alstal. - Tego wymagaliśmy w ogłoszonym przetargu - wyjaśnia. Jego zdaniem błąd był nie do naprawienia. Przypomnijmy. Do walki o budowę basenu zgłosiły się trzy firmy. Konsorcjum Hydrobudowa proponowało, że postawi nam basen za 180 mln zł. Firma Skanska chciała budować za 141 mln zł. Najtaniej miałoby wybudować właśnie konsorcjum Alstal z Inowrocławia, które zaoferowało 115 mln zł. Mimo wcześniejszych zapowiedzi prezydenta Janusza Kubickiego, że wygra najtańsza propozycja, przetarg rozstrzygnął się na korzyść Skanskiej. Radni dali się namówić prezydentowi by do basenowej puli dorzucić 32 mln zł, co pozwalało wybrać ofertę Skanskiej.

Teraz firma Astal ma prawo odwołać się od wyników do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie. Izba w grudniu ub. r. unieważniła już pierwszy ogłoszony przez prezydenta Kubickiego przetarg. Uznała, że błędem było wstawienie do oceny jednego z kryterium. Chodziło o określenie kosztów eksploatacji. Zdaniem ekspertów na tym etapie takie żądanie było niemiarodajne. Wtedy miasto ogłosiło nowe postępowanie. Tym razem ma być inaczej. Nowego przetargu magistrat już nie przewiduje. - Nie wiemy jeszcze czy Alstal w ogóle odwoła się od naszej decyzji, ale nawet jeśli to zrobi to liczymy, że Izba uzna nasze racje. W przeciwnym wypadku to Alstal będzie zwycięzcą postępowania i to ona będzie budowała nam basen i halę - mówi prezydent Kubicki.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Brak komentarzy: