26 sierpnia 2008

Ważne ustalenia na sesji Rady Miasta

O 9.00 rozpoczęła się sesja Rady Miasta. Radni - co zaskakujące - już na jej początku zdołali poczynić konkretne ustalenia. Przyjęto plan zagospodarowania terenu przy ulicy Braniborskiej. Mieszkańcy otrzymali zapewnienie, że w spornym miejscu stanie sklep.

Mieszkańcy ulicy Braniborskiej wyszli dzisiaj zadowoleni z sali sesyjnej zielonogórskiego ratusza. Radni przyjęli uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu. Chodzi o miejsce, w którym władze miasta początkowo chciały postawić kilkupiętrowy budynek mieszkalny, a mieszkańcy domagali się sklepu.

W nowym planie znalazł się zapis o przeznaczeniu tego terenu m.in. pod handel o powierzchni do dwóch tysięcy metrów kwadratowych. „Uchwała jest konsekwencją słów prezydenta Janusza Kubickiego, który podczas uchwalania studium obiecał, że szczegóły zostaną zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego" - powiedział nam wiceprezydent miasta - Dariusz Lesicki.

Mieszkańcy, którzy stawili się dzisiaj w ratuszu, nie kryli zadowolenia z takiego obrotu sprawy. „Mamy daleko do sklepu odkąd nie ma Biedronki, dlatego chcieliśmy, aby na naszym osiedlu istniała możliwość postawienia takiego obiektu." - mówili mieszkańcy. Zmiana zagospodarowania terenu przy ulicy Braniborskiej była wynikiem kilkumiesięcznych starań mieszkańców.

Na dzisiejszej sesji radni przeznaczyli także dodatkowe pieniądze na dokończenie hali sportowej w Gimnazjum nr 2. Zwycięzca ostatniego przetargu na dokończenie budowy hali zaoferował, że przeprowadzi inwestycję za 1 mln 250 tysięcy złotych. W budżecie miasta natomiast zaplanowano na ten cel 1 mln 100 tysięcy. Dzisiaj trzeba było dokonać więc zmian w wydatkach.

Prezydent zawnioskował o przeznaczenie dodatkowych 150 tysięcy złotych na dokończenie prac. Radni przychyli się do tego wniosku i pieniądze zabezpieczono. Zdaniem prezydenta Janusza Kubickiego 150 tysięcy złotych to i tak niewiele w porównaniu do przedostatniego przetargu w tej sprawie, gdy oferent zaproponował, że za pracę weźmie ponad 1,5 mln złotych. W drugim przetargu kwoty były niższe. Przypomnijmy, że na skutek pomyłki urzędników w wyliczeniach na dokończenie hali zabrakło pieniędzy.

Jest też zgoda radnych miejskich na wypożyczalnię rowerów w ratuszu. Dzisiaj w tej sprawie odbyło się głosowanie. Chociaż nie brakowało głosów sprzeciwu, uchwała dotycząca odrzucenia pomysłu dotyczącego wypożyczalni została odrzucona. Wypożyczalnia powstanie w miejscu dawnej restauracji „Indyjska" - niewykluczone, że już w przyszłym roku.

Przeciwnicy pomysłu, wśród nich radny SLD - Edward Markiewicz twierdzili, że ratusz nie nadaje się na tworzenie wypożyczalni. „To miejsce reprezentacyjne" - podkreślał. Inaczej sprawę widział radny PiS, Jacek Budziński. „Mogliśmy przecież stracić dofinansowanie europejskie, a poza tym dawniej ratusz też był ulokowany w pobliżu postoju taksówek i wozów drabiniastych. Po pięciu latach możemy wypożyczalnię zlikwidować bez groźby starty środków unijnych."- tłumaczył. A wiceprezydent miasta - Krzysztof Kaliszuk dodał, że pomysł wypożyczalni rowerów na jednym tego typu obiekcie się nie ograniczy.

Przypomnijmy, że wypożyczalnia rowerów będzie częścią Centrum Informacji Turystycznej tworzonej m.in. ze środków Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.

Źródło: rzg.info.pl

Brak komentarzy: