20 sierpnia 2008

Zielona Góra: Studenci na Sulechowskiej

Już blisko sto osób złożyło podania na studia w Lubuskiej Wyższej Szkole Zdrowia Publicznego, która ruszy od października.

I będzie kształcić na dwóch kierunkach. Joanna Kurpisz marzy o salonie kosmetycznym. Najlepiej swoim. Na razie potrafi zrobić tipsy i ozdabiać paznokcie. - Myślałam o dwuletnim studium kosmetycznym, ale skoro mogę uczyć się rok dłużej i mieć wyższe wykształcenie, to wolę kosmetologię na uczelni - mówi J. Kurpisz. - Cieszę się, że będę mieć taką możliwość w naszym mieście. Dowiedziałam się o niej z gazety. Bałam się tylko, że organizatorzy nie zdążą załatwić wszystkich formalności i studia nie ruszą już w tym roku.

Kandydaci z regionu

Okazuje się, że już 6 października po raz pierwszy usłyszymy Gaudeamus Igitur w Lubuskiej Wyższej Szkole Zdrowia. Będzie to, po Zachodniej Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych, druga uczelnia niepaństwowa. Szkoła uzyskała zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na przyjęcie 480 studentów. Czy tylu żaków uda się uczelni pozyskać? - Nie mam złudzeń - mówi Alfred Owoc, który założył wyższą szkołę. - Ale i tak jest dobrze, bo już zgłosiło się do nas, na studia stacjonarne i niestacjonarne, blisko sto osób. Z Zielonej Góry, Głogowa, Nowej Soli, Świebodzina i innych miejscowości. Bo szkołą zainteresowani są przede wszystkim mieszkańcy regionu.

Dwa kierunki

Na uczelni studiować będzie można na dwóch kierunkach: kosmetologii i zdrowiu publicznym (m.in. specjalności związane z odnową biologiczną, zarządzaniem ochroną zdrowia, pozyskiwaniem unijnych funduszy). Na razie pierwszy z nich cieszy się większą popularnością niż drugi - Około 60 procent podań wpłynęło właśnie na kosmetologię - podkreśla A. Owoc. W nowej uczelni zatrudnionych zostanie ponad stu pracowników. Kadra w 80 procentach pochodzić będzie spoza Zielonej Góry. Obecnie w siedzibie przy ul. Sulechowskiej (biała willa) trwa remont. Z czasem obiekt ma się rozbudować o kolejne 600 mkw. tak by w sumie miał 2 tys. mkw. Na miejscu będzie aula, biblioteka, gabinety językowe i informatyczne. Zajęcia z wuefu odbywać się będą po sąsiedzku, na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Organem założycielskim Lubuskiej Wyższej Szkoły Zdrowia Publicznego jest Stowarzyszenie Społeczne Kreator, które ma status organizacji pożytku publicznego.

Leszek Kalinowski

Źródło: GazetaLubuska.pl

Brak komentarzy: