10 października 2008

Będzie szybka kolej!

Będzie szybka kolej łącząca Zieloną Górę, Sulechów i Nową Sól. Dziś władze Lubuskiego Trójmiasta spotkały się z marszałkiem województwa Lubuskiego - Marcinem Jabłońskim i przedstawiły projekt szybkiej kolei.

Chodzi przede wszystkim o to, oby w obrębie Zielonej Góry, Nowej Soli i Sulechowa mieszkańcy mogli szybko się przemieszczać. „Będziemy starać się, aby do takiego połączenia doszło jak najszybciej" - mówi wiceprezydent miasta - Dariusz Lesicki i jak dodaje - jest już projekt i koncepcja, która w obecnej chwili może zostać zmaterializowana.

„Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Lubuskiego Trójmiasta mogli poruszać się po całym regionie na jednym zintegrowanym bilecie" - mówi szef Lubuskiego Trójmiasta, Bartosz Fitych. Fitych dodaje, że mieszkańcy Lubuskiego Trójmiasta przemieszczają się do pracy np. na strefę ekonomiczną w Nowej Soli. Poza tym - jak zauważa dyrektor - mamy dwa prężnie działające ośrodki akademickie.

Tabor przewożący mieszkańców między trzema miastami miałby kosztować około 35 milionów złotych, które Lubuskie Trójmiasto będzie się starało pozyskać z rezerwy finansowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Marszałek województwa - Marcin Jabłoński zadeklarował, że dołoży starań w poszukiwaniu źródeł finansowania projektu. „Będziemy starali się podjąć współpracę i przygotować profesjonalne materiały, które trafią do lubuskich parlamentarzystów, aby pomogli nam starać się o środki" - powiedział.

Prace podzielone będą na trzy etapy; zakup taboru, modernizacja linii kolejowej i budowa łącznicy między Pomorskiem a Sulechowem. Jak na razie zabezpieczono środki na remont linii kolejowej.

Źródło: Radio Zielona Góra

Brak komentarzy: