26 października 2008

Czterech chętnych na zielonogórski Lumel

Minister Skarbu ujawnił firmy, które przymierzają się do kupna zielonogórskiego Lumelu.

O przejęcie akcji producenta mierników elektrycznych starają się: warszawska spółka Ter Heel Capital, Szwajcarzy z Nitrex Metal GmbH, niemiecka firma Prettl Management-Service. W tym gronie jest również żarski Relpol.

Majątek zielonogórskiej firmy wyceniany jest na blisko 40 mln zł (w tym w aktywach trwałych na ponad 13 mln zł). Wartość firmy może być jednak wyższa ze względu na inwestycje Lumelu. Zielonogórski producent przymierza się do budowy fabryki przy Trasie Północnej. Firma wciąż liczy także na poważne wpływy ze sprzedaży starej części fabryki i ziemi przy ul. Dąbrowskiego. Do tej pory jej się to nie udało, mimo dwóch przetargów (w ostatnim cena wywoławcza wyniosła 11 mln zł). Roczne obroty Lumelu sięgają 70 mln zł. Główna część produkcji to wciąż aparaty pomiarowe stosowane w przemyśle energetycznym, chemicznym i hutniczym. Blisko 40 proc. wyrobów trafia na eksport. Odbiorcami są znane koncerny m.in. ABB i ASCOM.

Pierwotnie ministerstwo planowało prywatyzować Lumel przez giełdę. Zdecydowało się jednak szukać strategicznego inwestora.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Brak komentarzy: