30 października 2008

Więcej mieszkań

Rok 2008 zapisuje się w Zielonej Górze i województwie większą liczbą mieszkań oddanych do użytku.

„Choć we wrześniu oddano ich nieco mniej niż w sierpniu, to tendencja i tak jest zwyżkowa" - ocenia Krystyna Motyl, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego.

Ciekawostką jest to, że miasto plus powiat to prawie 33 procent mieszkań oddanych w całym województwie. Zielonogórzanie budują swoje domy poza miastem, bo tu nie mamy już terenów.

We wrześniu rozpoczętych budów w mieście było więcej niż we wcześniejszych miesiącach, ale statystycy przewidują, że teraz spadnie liczba wydawanych pozwoleń na budowę. Ten trend dał się zauważyć już we wrześniu, gdzie w porównaniu do roku poprzedniego ich liczba była niższa o kilka procent.

Statystycy czekają na skutki kryzysu finansowego. "Porównując jednak dwa poprzednie lata widać wyraźny wzrost w liczbie lokali oddawanych do użytku, dlatego, że w roku 2007 wydano bardzo wiele pozwoleń na budowę. Wiele osób buduje też mieszkania pod wynajem" - podkreśla Krystyna Motyl.

Tymczasem my zapytaliśmy zielonogórzan, czy warto je teraz kupować. Jedni twierdzą, że nie, bo trudno uzyskać kredyt, inni mówią, że mimo wszystko lepiej zainwestować we własne M, niż je wynajmować.

Dodajmy, że tendencje lokalne idą w parze z ogólnopolskimi. Według wyliczeń, we wrześniu w Polsce oddano do użytku o blisko jedną trzecią mieszkań więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Źródło: Radio Zielona Góra

Brak komentarzy: