21 listopada 2008

Portugalczycy chcą nam wybudować podziemny parking

Czy firma z Półwyspu Iberyjskiego pomoże nam rozwikłać problemy z brakiem parkingów? Niewykluczone!

Prezydenci są po wstępnych rozmowach z zachodnim inwestorem, który jest gotów wybudować parking podziemny na pl. Słowiańskim.

Projekt już jest gotowy. Zrealizował go inż. Rajmund Liberski. Według wstępnych planów pod ziemią znalazłyby się dwa piętra i 200 nowych miejsc dla samochodów. - Badania geologiczne pokazują, że zadanie można zrealizować - cieszy się wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Trochę egzotyki

Kaliszuk zdradza, że w tej chwili władze miasta czekają na poprawki rządu do ustawy o partnerstwie publicznym. W tym samym czasie trwają poszukiwania inwestora, który mógłby zadanie zrealizować. Wstępnie taka firma już się znalazła. Nieco egzotyczna, bo z... Portugalii.

- Jesteśmy po pierwszych rozmowach. Firma zajmuje się budową parkingów. Brała udział w podobnym przetargu w Krakowie - dodaje Kaliszuk.

Podziemna budowa, to byłby pierwszy etap inwestycji. Drugim zajęłoby się miasto. Chodzi o ponowne zagospodarowanie powierzchni pl. Słowiańskiego. - Chcemy, aby pomiędzy budynkami sądu pojawiło się więcej zieleni, bardziej estetyczne ścieżki, ławki. Przy okazji również poprawilibyśmy parking przy Wyższej Szkole Finansów - planuje wiceprezydent.

Trzeba rozebrać bunkier

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urzędnicy ogłoszą przetarg w pierwszej połowie przyszłego roku. Gdyby tak się stało, roboty ruszą jesienią. Ale to wariant nadzwyczaj optymistyczny.

- Na pewno początek prac sprawi trudności. Trzeba będzie rozebrać bunkier, ekshumować zwłoki, bo kiedyś był tu cmentarz. Możemy się natknąć także na resztki kościoła. Ale jeśli tak się stanie, wtedy wyeksponujemy go na zewnątrz. Według wstępnych wyliczeń budowa parkingu podziemnego pochłonie 12 milionów złotych - przypuszcza Kaliszuk.

W tej chwili na pl. Słowiańskim jest ok. 80 miejsc parkingowych.

Źródło: Gazeta Lubuska

Brak komentarzy: