05 grudnia 2008

Asfalt z ... opon

Zielona Góra jest drugim miejscem w Polsce, które ma najnowocześniejszą drogę. Przed budynkiem Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ulicy Szafrana eksperymentalnie położono 100 metrów asfaltu modyfikowanego gumą pochodzącą z utylizacji opon samochodowych. Inicjatorem eksperymentu drogowego na zielonogórskiej uczelni był profesor Adam Wysokowski.

„Nowoczesny asfalt jest cieńszy, bardziej wytrzymały i skraca drogę hamowania samochodem o 25 procent" - mówi Wojciech Bisek z filmy realizującej asfaltowane drogi i dodaje, że to darmowa prezentacja nawierzchni wykonywanych głównie w Stanach Zjednoczonych. „W Polsce robimy dopiero pierwsze kroki" - powiedział.

Studenci budownictwa, którzy obserwowali kładzenie asfaltu przy uniwersytecie mówili, że ta technologia niewiele się różni od zwykłego asfaltowania. „Jak się sprawdzi nowa nawierzchnia, będzie można ocenić dopiero po kilku latach" - mówią. „O tym już nam mówił profesor" - dodają.
Nowy odcinek drogi z nawierzchnią asfaltu modyfikowanego będzie służył naukowcom i studentom do badań nad nawierzchniami.

Źródło:rzg.info.pl

1 komentarz:

kicaj pisze...

jak tam jest 20m to bedzie dobrze:)
...ale 100?