19 grudnia 2008

PKS likwiduje połączenia

Od początku grudnia przewoźnik zawiesił aż 28 kursów. Zniknęły głównie połączenia weekendowe. - Brakuje pasażerów. Nie będziemy jeździć charytatywnie - komentuje prezes spółki

Większość zawieszonych kursów dotyczy autobusów, które jeździły w sobotę i w niedzielę. Znikło na przykład niedzielne połączenie z Zielonej Góry do Żagania o godz. 6, oraz z Żagania do Zielonej Góry o godz. 7.45. Podobnie stało się z sobotnim kursem z Cybinki do Zielonej Góry o godz. 17.35. PKS zlikwidował także cześć weekendowych połączeń Świebodzina z Ciborzem, Sulechowem, Międzyrzeczem, Wysoką i Nowym Dworkiem.

W dni powszednie nie jeździ już autobus z Zielonej Góry do Kalska o godz. 7.20, a także z Babimostu do Sulechowa, o godz. 5.40. Z rozkładu skreślono także kursy z Sulechowa do Świebodzina o godz. 12 i z Gubina do Biecza o godz. 5.35.

Jak tłumaczy Zbigniew Zaborowicz, szef zielonogórskiego PKS-u, redukcja kursów to sposób na to, aby nie podnosić cen biletów. Zielonogórski przewoźnik nie zmieniał ich od czerwca 2006 r. i, jak zapewnia, nie zrobi tego także po Nowym Roku. - Nasze działania nazwałbym bardziej racjonalizacją. Przy tej konkurencyjności, jaką mamy obecnie na rynku, nie możemy sobie pozwolić na to, żeby jeździć charytatywnie i utrzymywać nierentowne połączenia. Musimy je redukować, aby bilety nie podrożały - wyjaśnia Zaborowicz.

PKS, jako jedyny przewoźnik, dociera do wszystkich miejscowości w województwie lubuskim. Miesięcznie jego autobusy przejeżdżają ponad milion kilometrów i przewożą prawie 100 tys. pasażerów. Zlikwidowane połączenia co miesiąc przynosiły straty w wysokości kilkudziesięciu tys. zł. Nie wszystkie kursy są jednak nierentowne. Wśród najbardziej dochodowych połączeń z Zielonej Góry spółka wymienia te do Sulechowa, Babimostu, Krosna Odrz. czy Żar.

W rozkładzie jazdy pojawiły się także nowe połączenia. Od grudnia funkcjonują już weekendowe kursy z Krosna Odrz. do Zielonej Góry, ze Świebodzina do Ciborza oraz ze Świebodzina do Węgrzyńca. Przybył także autobus, który codziennie o godz. 7 będzie jeździł z Nowego Karmska do Babimostu.

Od grudnia również Student-Bus zaczął obsługiwać nowy kierunek. Po tym, jak szybka komunikacja studencka sprawdziła się na trasie Zielona Góra - Sulechów, PKS postanowił otworzyć podobne połączenie do Nowej Soli. - Realizujemy w ten sposób ideę lubuskiego trójmiasta. Każdy, kto kupi bilet miesięczny na Student-Bus, który jeździ do Nowej Soli, będzie mógł jechać na nim także do Sulechowa i na odwrót - zapowiada Zaborowicz.

Więcej zmian w rozkładzie jazdy na stronie www.pks.zgora.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Brak komentarzy: