03 stycznia 2009

Gdzie w Lubuskiem wybudują schetynówki

Minister Grzegorz Schetyna zatwierdził listę dróg, które mają być wyremontowane w ramach narodowego programu. W Zielonej Górze na naprawę czeka ul. Sienkiewicza.

Remont ulicy Sienkiewicza w Zielonej Górze rozpocznie się za kilka miesięcy. Dziś to jedna z najbardziej zniszczonych jezdni w mieście
Lista tzw. schetynówek w województwie lubuskim to 60 inwestycji. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych do naszego regionu trafi 62,5 mln zł. Tuż przed końcem ub.r. minister spraw wewnętrznych i administracji zatwierdził wnioski zgłoszone przez lubuskie samorządy. Za rządowe pieniądze odnowionych zostanie 21 dróg powiatowych i 39 gminnych.

Specjaliści z Urzędu Wojewódzkiego najlepiej ocenili wniosek Nowej Soli na budowę ul. Przyszłości. Inwestycja będzie mieć ogromne znaczenie dla rozwoju miasta. Wiąże się też z innymi planami drogowymi. - Ul. Przyszłości ma łączyć tzw. małą obwodnicę Nowej Soli z przyszłymi terenami inwestycyjnymi. Będzie przebiegać przez pola od węzła na południu miasta przez Stare Żabno - tłumaczy Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.
Droga ma otworzyć dostęp do 100 ha terenów, na których mają się pojawić nowe firmy i zabudowa mieszkalna. O pieniądze rządowe na ul. Przyszłości wnioskował również powiat nowosolski, który wyremontuje odcinek na osiedlu Zatorze II od ul. Wojska Polskiego do Chopina. Dodatkowo miasto planuje przedłużenie ul. Kościuszki i połączenie małej obwodnicy ze szpitalem i dalej z Otyniem. - Nasze projekty zostały ocenione tak wysoko, bo są częściami większych inwestycji. Budowa ul. Przyszłości ma kosztować łącznie ok. 10 mln zł - mówi Tyszkiewicz.
Z rządowych pieniędzy skorzysta również siedmiotysięczna Witnica. Do programu ministra Schetyny miasto wytypowało ul. Traugutta. Trasa ma ponad kilometr długości. Remont ma kosztować 4,5 mln zł. Za te pieniądze zostaną zrobione kanalizacja burzowa, nowa nawierzchnia i progi spowalniające ruch.

Jedną z pierwszych "schetynówek", które zostaną wyremontowane, będzie ul. Sienkiewicza w Zielonej Górze. Magistrat ogłosił już przetarg na tę inwestycję. Wykonawca ma być wyłoniony do połowy stycznia. Jeśli pogoda się poprawi, pierwsze prace powinny ruszyć jeszcze pod koniec zimy. Ul. Sienkiewicza jest jedną z najbardziej zniszczonych ulic w mieście. Wzdłuż całej trasy można doliczyć się kilkudziesięciu dziur. W fatalnym stanie są także chodniki. - Konkurs na "schetynówki" był konkursem "piękności". Ul. Sienkiewicza wygrała, bo w ostatnich miesiącach zyskała dodatkowy balast. Po otwarciu Focus Parku jeździ tędy pół województwa - przekonuje Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry. Argumentem za wyremontowaniem ul. Sienkiewicza był fakt, że droga łączy dwie trasy wojewódzkie - ul. Wrocławską i Kożuchowską. Remont obejmie wymianę nawierzchni, chodników, pasy zieleni, oświetlenie i parkingi. Według wstępnego kosztorysu inwestycja pochłonie 3,5 mln zł.

Mirosława Dulat
Źródło: gazeta.pl

Brak komentarzy: