16 stycznia 2009

Rozdają pieniądze na drogi w preselekcji

Właśnie zakończył się pierwszy etap wyścigu o pieniądze na regionalne drogi. Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły 44 wnioski. Do wzięcia jest ponad 71 mln zł.

Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z programu Poprawa Stanu Infrastruktury Transportowej w regionie. Urząd Marszałkowski nie ogłaszał od razu konkursu, tylko preselekcję. - Chodzi o to, żeby burmistrzowie czy starostowie mogli sami ocenić swoje wnioski, porównać je, ewentualnie poprawić błędy. Mają na to czas do końca miesiąca. Preselekcja nie wyklucza nikogo z konkursu. Daje szansę na poprawienie wniosków - tłumaczy Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa. Maksymalny poziom dofinansowania to 50 proc. kosztów projektu. - Jednym z kryteriów preselekcji będzie mapa drogowa województwa przygotowana przez specjalistów z urzędu. To według niej będziemy oceniać, które drogi wymagają naprawy i powinny dostać pieniądze - dodaje Polak. Teraz złożone do preselekcji wnioski przejdą ocenę merytoryczną. Dopiero wówczas zostanie ogłoszony konkurs. Do następnego etapu będą się mogły zgłosić jednak już tylko te gminy, które złożyły dokumenty w preselekcji. - Mamy wnioski na 44 drogi, ale w rzeczywistości gmin jest dwa razy mniej. Samorządy starają się o dofinansowanie na dwie drogi u siebie - mówi Polak. O pieniądze stara się m.in. Zielona Góra. Miasto ma w planach wyremontowanie wiaduktów przy ul. Sulechowskiej i ul. Jędrzychowskiej. Gorzów natomiast stara się o dotację do modernizacji ul. Strażackiej na Zawarciu i przebudowę ul. Wyszyńskiego.

Wicemarszałek jest zaskoczona niewielką ilością wniosków. Tłumaczy, że wielu samorządowców skorzystało wcześniej z pieniędzy na tzw. schetynówki.

Przypomnijmy. Urząd Marszałkowski unieważnił wcześniejszy konkurs, który był ogłoszony przez poprzedni zarząd województwa. Zdaniem nowego zarządu, ekipa byłego marszałka Krzysztofa Szymańskiego zbyt szybko przeprowadziła procedurę oceniania wniosków.

Mirosława Dulat
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: