28 stycznia 2009

Z sesji: Mamy budżet Zielonej Góry

Po dwumiesięcznej przepychance prezydenta z opozycją Zielona Góra ma swój budżet. Sama budowa basenu i hali sportowej w tym roku pochłonie 90 mln zł. Będzie też skromny remont stadionu żużlowego.


Pierwsza wersja budżetu 2009 r. pojawiła się już w listopadzie ub. roku. Zielonogórscy radni przewertowali pomysły prezydenta Janusza Kubickiego i powiedzieli "nie". Uznali, że budżet jest biedny jak mysz kościelna, a prezydent próbował oszczędzać na czym się da, poza basenem i halą sportową przy ul. Urszuli.

Przeciąganie liny trwało ponad dwa miesiące. Jeszcze wczoraj radni zamknęli się z prezydentem na poddaszu ratusza i przez dwie godziny ustalali ostateczny wariant porozumienia. Za budżetem podniosło ręce 20 radnych z PO, SLD i PiS. Przeciw była jedynie była prezydent Bożena Ronowicz. Zgoda budżetowa kosztowała prezydenta dodatkowe 6,3 mln zł. Na tyle radni wycenili dodatkowe inwestycje, m.in. cztery boiska "orliki" przy zielonogórskich szkołach, remonty ulic i chodników.

- To mój 14. budżet. Nigdy jeszcze nie było tak ciężko - przyznał Zygmunt Listowski, szef radnych lewicy. - Był poślizg, ale osiągnęliśmy kompromis - wzdychał Jacek Budzińki z PiS.

- To nie jest budżet mój, PiS czy PO. To jest budżet mieszkańców - wpadał w patetyczny ton prezydent, któremu wczoraj urodził się syn.

Miasto buduje basen i się zadłuża

Budżet miasta po poprawkach opiewa na pół miliarda złotych. Tyle że wpływy do kasy to 434 mln zł. Deficyt wyniesie ponad 72 mln zł. Niedobory miasto pokryje z pożyczek bankowych. Szczyt zadłużenia Zielonej Góry przypadnie, według założeń, na lata 2010-2011. Skala zadłużenia sięgnie wówczas 55 proc. budżetu (prawo dopuszcza 60 proc). Potem już będzie maleć.

Dług to konsekwencja najważniejszego wydatku - 143 mln zł na budowę aquaparku, basenu i hali sportowej przy ul. Sulechowskiej. Tylko w tym roku miasto wyda na megainwestycję 90 mln zł. Czyli blisko trzy z czterech złotówek wydamy na basen.

Z inwestycji drogowych najważniejsze to:
- budowa drogi przez park Piastowski, łączącej ul. Wyszyńskiego z Botaniczną - 4,5 mln zł;
- modernizacja wiaduktów przy ul. Sulechowskiej - 6,2 mln zł (w tym 930 tys. zł z kasy miasta);
- przebudowa Trasy Północnej - 2 mln zł (300 tys. zł z kasy miasta);
- budowa drogi łączącej dzielnicę Kisielin z węzłem S-3.

"Orliki" i uniwersytet

Wczoraj do ostatnich chwil negocjowano remont stadionu żużlowego. Prezydent Kubicki zamierzał 10 mln zł przeznaczyć na przebudowę jednego z łuków i postawienie toalet z budżetu 2010 r. Radni żądali przyspieszenia. Podobnie kibice, którzy zebrali kilka tysięcy podpisów. Kubicki uległ. Budżet jeszcze w tym roku dołoży do stadionu żużlowego 4 mln zł. Tyle że przebudowa rozpocznie się jesienią, po zakończeniu sezonu.

Do września kilka szkół powinno doczekać się rządowych "orlików". Inwestycję przeforsowali zielonogórscy radni. Popularne boiska staną przy:
- Zespole Szkół Ekologicznych;
- Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych;
- Gimnazjum nr 6 przy ul. Chopina;
- Gimnazjum nr 7 przy ul. Zachodniej.

Do każdego z "orlików" miasto dołoży po 830 tys. zł. Sportowo skorzysta też Gimnazjum nr 1 przy ul. Wyszyńskiego - za 470 tys. zł wyremontuje szkolny basen.

Z budżetu może być też zadowolony Uniwersytet Zielonogórski. 1,2 mln zł dostanie od miasta na budowę Parku Naukowo-Technologicznego, a 500 tys. zł na inne uczelniane inwestycje.

Artur Łukasiewicz
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: