14 stycznia 2009

Zielonogórski KTBS zbuduje aż 700 mieszkań

W maju, po ponad dwóch latach zastoju zielonogórski KTBS odda wreszcie do użytku nowe lokale przy ul. Potokowej. Prezes spółki zapewnia też, że do końca 2010 r. w mieście ruszy budowa kolejnych bloków

W biurze Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego leży prawie 500 wniosków złożonych przez osoby chętne na mieszkania. Codziennie do sekretariatu wpływają nowe podania. 33 rodziny już za kilka miesięcy będą się jednak cieszyć nowymi mieszkaniami. W maju powinna zakończyć się budowa bloku przy ul. Potokowej. Oprócz mieszkań, w budynku znajdą się też trzy lokale usługowe - piekarnia, sklep mięsny i gabinet stomatologiczny. To niejedyna inwestycja KTBS. - Za kilka dni rozstrzygnie się przetarg na budowę dwóch kolejnych bloków. Powstaną na działce na rogu ul. Elektronowej i Jagiellonki. Przypuszczamy, że do przetargu wpłynie wiele ofert - zapowiada Janusz Jankowski, prezes KTBS.

Ostatnio KTBS oddawał klucze do nowych mieszkań w grudniu 2006 r., kiedy prezesem był jeszcze Andrzej Dobija. Jankowski objął stanowisko szefa w październiku 2007 r. Dlaczego do tej pory nie wybudował żadnych bloków? - Poprzedni prezes nie zostawił ziemi pod budowę. Dopiero w ub. roku miasto przekazało KTBS grunty aportem - tłumaczy prezes Jankowski. Rok trwała również procedura uzyskania zgody na kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jankowski złożył już wnioski na kredyt pod budowę następnych bloków. Na zetknięciu ulic Elektronowej i Jagiellonki planuje jeden budynek z 50 mieszkaniami i 10 garaży. - Bank bardzo dobrze ocenił nasze wnioski. Dodatkową atrakcją na osiedlu będzie nowe boisko dla mieszkańców i część rekreacyjna - tłumaczy prezes.

Aż cztery bloki mają powstać na działce na os. Śląskim. Tam dach nad głową znajdzie łącznie 220 rodzin. Dodatkowo w jednym z budynków powstanie również przychodnia. W planach jest też inwestycja na os. Warmińsko-Mazurskim przy ul. Suwalskiej. Według koncepcji będą tu mieszkania dla 108 rodzin. W budynku znajdą się dodatkowo garaże. Bloki z garażami pojawią się jeszcze przy ul. Ludowej. W czterech gmachach powstanie ok. 200 lokali. - Decyzja o przyznaniu kolejnych kredytów ma zapaść w sierpniu. Do końca przyszłego roku ma ruszyć budowa planowanych inwestycji - tłumaczy Jankowski.

Aby dostać mieszkanie w KTBS, trzeba spełniać odpowiednie wymogi, m.in. zarabiać min. 950 zł w przypadku jednej osoby i min. 3,8 tys. zł w przypadku rodzin 4-osobowych. Lokatorzy muszą wpłacić 30 proc. partycypacji w kosztach budowy. Po odebraniu kluczy mieszkanie jest już prawie gotowe do zamieszkania. W każdym lokalu są już zamontowane grzejniki i parapety. Na podłogach nie ma gołego betonu, ale wykładzina. W łazience jest zainstalowana armatura: ubikacja, zlew i wanna lub prysznic. Dodatkowo w kuchni jest kuchenka.

W mieszkaniach KTBS mieszka ponad 3,2 tys. zielonogórzan. Najwięcej lokatorów jest przy ul. Ruczajowej, gdzie mieszkania ma ok. 1,3 tys. osób. W całym mieście Towarzystwo ma ponad 1,1 tys. mieszkań. Dziś czynsze wynoszą od 7,05 zł za metr kwadratowy. Część tej kwoty idzie na spłatę kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mirosława Dulat
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: