28 stycznia 2009

Zobacz jak będzie wyglądała Biblioteka Norwida

Kiedyś był jednym z najnowocześniejszych budynków w Polsce, teraz konstrukcja ze szkła i metalu szpeci centrum miasta. W przyszłym roku to się zmieni. Po 30 latach elewacja budynku Biblioteki Norwida doczeka się remontu

Budowa wojewódzkiej biblioteki rozpoczęła się w 1968 r. i trwała aż siedem lat. - Na tamte czasy był to budynek bardzo funkcjonalny i nowatorski. Pięknie się prezentował - wspomina Maria Wasik, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Otwarcie w 1975 r. było wielkim wydarzeniem. Zaprosiliśmy ówczesnego ministra kultury, jednocześnie odbywał się w Zielonej Górze zjazd bibliotekarzy z całej Polski - wspomina dyrektorka.

W ciągu kilkudziesięciu lat użytkowania okazało się, że z powodu szklanej elewacji budynek jest niedogrzany. Poza tym ostre słońce, które wdziera się szczególnie na dwa najwyższe piętra, wpływa niekorzystnie na znajdujące się w magazynie zbiory. - Dlatego gdy w 2008 r. otrzymaliśmy pieniądze od marszałka, zleciliśmy wykonanie projektu nowej elewacji - tłumaczy Bogusław Adamczewski, kierownik działu administracyjnego biblioteki. - Jednocześnie w budynku przeprowadzona zostanie termomodernizacja, montaż wentylacji i wymiana instalacji centralnego ogrzewania - tłumaczy Adamczewski. Remont pozwoli zaoszczędzić ok. 30 proc. energii.

A jak będzie wyglądał nowy "Norwid"? Parter będzie obłożony płytami granitowymi. Balustrady z aluminium. Wymienione zostaną także schody i automatyczne drzwi, które pamiętają jeszcze początek lat 90. - Niestety, ze ścian zniknie również mozaika autorstwa Zygmunta Prangi - tłumaczy Maria Wasik. - Tego typu ozdoby wymagają niezwykle kosztownej konserwacji. Trzeba byłoby ją skuć i położyć od nowa - dodaje dyrektorka.


Elewacja biblioteki będzie teraz przypominać wyglądem nowe budynki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Całość będzie wykonana z ponad 3 tys. m kw. szkła barwy butelkowej zieleni. Z dachu zniknie podświetlony napis, a w zamian pojawią się dwa inne - pionowy napis "Norwid" i poziomy "biblioteka".

Inwestycja ma kosztować ponad 10 mln zł. - Liczymy na to, że wkład własny zapewni nam Urząd Marszałkowski i że uda nam się pozyskać pieniądze z LRO. Zamierzamy wystartować w tym roku w konkursie. Z budową chcemy ruszyć w kwietniu przyszłego roku. Na razie zleciliśmy studium wykonalności dla tej inwestycji - mówi Bogusław Adamczewski.

W tym roku Biblioteka Norwida zamierza również przygotować projekt remontu parteru i sali widowiskowej.

Joanna Leśniewska
Źródło:gazeta.pl
Ogólnie ujmując, po artykule na forum gazety zawrzało. Większość internautów chce. Oczekuje wręcz pozostawienia mozaiki, która jakby nie patrząc, wyróżnia budynek i wzbogaca miasto swoim wizerunkiem.
Wrzawka

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

PIękne cudowne wyspaniałe

Anonimowy pisze...

Pionowy napis NORWID -czy to jest potentat piwny

Anonimowy pisze...

Parter obłożony granitem bez mozaiki wygląda jak sarkofag Lenina na PLacu Czerwonym

Anonimowy pisze...

Tak spieprzyć kawał dobrego modernizmu... Masakra!