23 lutego 2009

Miliard zł. dotacji z Unii na 116 inwestycji!

Na liście kluczowej marszałka lubuskiego znalazło się 116 inwestycji i projektów, które mogą dostać z Unii aż miliard złotych dotacji. Np. Gorzów dostanie pieniądze na swoją filharmonię, a Zielona Góra na halę sportową.

Na Lubuski Regionalny Program Operacyjny (LRPO) województwo w latach 2007-2013 ma zagwarantowane 436 mln euro. Przy dzisiejszym, niskim kursie złotówki oznacza to, że na koncie marszałka może pojawić się ponad dwa miliardy złotych. Połowa z tej kwoty ma już odbiorców za sprawą tzw. listy indykatywnej.

To lista kluczowych inwestycji i projektów dla regionu. Autorzy, głównie samorządy dostaną je poza konkursem. Marszałek ogłosił listę na swojej stronie internetowej. Dał sobie miesiąc na ewentualne uwagi zainteresowanych. Potem klamka zapadnie. Marszałek Marcin Jabłoński nie ukrywał, że zależy mu na pośpiechu. Gdyby województwo lubuskie szybko wydało pieniądze z UE, może liczyć na dodatkowe dotacje z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W grę wchodzi nawet 170 mln zł.

- Nie oznacza to, że projekty z listy kluczowej nie podlegają restrykcyjnym procedurom. Że mają jakieś fory. Nie mają. Muszą spełniać najwyższe wymagania - zastrzega Waldemar Sługocki, dyrektor LRPO w Urzędzie Marszałkowskim.

Wicemarszałek Elżbieta Polak: - Niemal wszystkie te projekty są zaawansowane. Spełniają siedem najistotniejszych kryteriów, m.in. mają studium wykonalności, raport o wpływie na ochronę środowiska. Właściwie te inwestycje mogą startować.

Drogi, hale, baseny

Co trzeci projekt z listy kluczowej dotyczy dróg. Gorzów może liczyć na ponad 30 mln zł m.in. na przebudowę ul. Wyszyńskiego i ul. Strażackiej, a Zielona Góra na remonty wiaduktów i przebudowę ul. Jędrzychowskiej (razem 26 mln zł). Marszałek i jego ekipa zdecydowali o umieszczeniu wśród kluczowych inwestycji także budowę za ponad 30 mln zł drogi do planowanego Parku Naukowo-Technologicznego pod Zieloną Górą. Nowa Sól dostała się na listę z drogą do strefy gospodarczej (8,5 mln zł).

- Obecny marszałek zmienił zupełnie politykę dotowania inwestycji i bardzo dobrze. Czytając tę listę, widzę, że środki zostały podzielone równomiernie na całe województwo, na najlepiej przygotowane projekty. To jest kapitalna zmiana w podejściu władz wojewódzkich. Przypomnę, że przez lata bezskutecznie zabiegaliśmy o dotację dla CEA u marszałka Bocheńskiego i potem Szymańskiego. Teraz na CEA mieliśmy dostać 17 mln. Ostatecznie jest 33 mln zł. Pieniądze dostały też gorzowskie uczelnie i szpital. Razem z pieniędzmi miasta na inwestycje do wydania będzie w Gorzowie w tym roku ok. 200 mln zł. Trudno o lepszą wiadomość - komentuje prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak.

Gorzowskie Centrum Edukacji Artystycznej może liczyć na 33 mln zł dotacji. Tylko o milion mniej dostanie Zielona Góra na budowę hali widowiskowo-sportowej (powstaje przy ul. Sulechowskiej obok basenu). Na dotacje na turystyczne inwestycje i baseny "załapały się" też Żagań, Sulechów i Międzyrzecz. Basen i obiekty sportowe będzie za 2,6 mln zł odnawiał ośrodek w Drzonkowie.

Są też pieniądze na rewitalizację starówek i śródmieść. Odnawiać centra miast o zabytkowe obiekty będą m.in. Żagań, Żary, Gubin, Kostrzyn nad Odrą i Świebodzin.

Dzień uczelni

Swój "kluczowy" dzień mają też lubuskie uczelnie. Tylko Uniwersytet Zielonogórski dostanie 38 mln zł na budowę biblioteki, blisko 50 mln zł na inwestycje naukowe i badawcze w Parku w Nowym Kisielinie. Jest też ponad 17 mln zł na przebudowę akademika "Wcześniak".

Na liście znalazły się również wnioski gorzowskich uczelni wyższych. Zamiejscowemu wydziałowi kultury fizycznej przyznano 18,2 mln zł na modernizację budynku dydaktycznego przy ul. Orląt Lwowskich, PWSZ otrzymała prawie 28 mln zł na przebudowę budynków dydaktycznych przy ul. Chopina i Teatralnej.

Na blisko 55 mln zł inwestycje planuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie. Na liście znalazły się dwa projekty. Marszałek przyznał uczelni 47 mln zł dotacji na laboratoria do badań energii i ośrodek agrotechniczny w Kalsku. Rozbuduje się też Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie (2,6 mln zł) i Łużycka Wyższa szkoła Humanistyczna w Żarach.

Artur Łukasiewicz, Artur Brykner
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: