23 lutego 2009

Za dużo reklam i szyldów

Miejska Konserwator Zabytków apeluje do mieszkańców miasta o poczucie odpowiedzialności i dbałość o estetykę w śródmieściu. Tym samym zwraca uwagę na nieestetyczne reklamy i szyldy, które zamiast wkomponowywać się w zabytkowy charakter i styl budynków na deptaku, szpecą, niszczą i przesłaniają fasady naszych kamienic.

„Samowolnie montowane reklamy często przesłaniają zabytkowe budynki. Dlatego apeluję do mieszkańców o zmniejszenie ich ilości" - mówi Miejska Konserwator Zabytków - Izabela Ciesielska i dodaje, że każdy element reklamy musi komponować się z elewacją kamienicy.

Zgodę na powieszenie reklamy wydaje właśnie Miejski Konserwator Zabytków, który urzęduje w ratuszu, ale wiele firm wiesza szyldy samowolnie. Teraz miasto ma zająć się usuwaniem takich nieestetycznych reklam, a to jest bardzo czasochłonne. „Pozwólmy innym cieszyć się pięknem naszych kamienic" - dodaje konserwator i mówi, że najgorsze są reklamy świetlne, których w naszym mieście wciąż przybywa.

Za powieszenie reklamy bez zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków grozi grzywna do nawet 5-ciu tysięcy złotych.

Katarzyna Fedro
Źródło:rzg.info.pl

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jakie zabytki? Jakie zabytki???
Ja sie pytam "Pania wielką Konserwator" - dlaczego te jej "ZABYTKI" straszą turystów - chociazby w okolicy ulicy Drzewnej, Mikolaja Kopernika, Ciesielskiej?
Moze szanowna Pani zainteresuje sie jak zrewitalizowac - te RUDERY - które niby maja być "zabytkami".
Jestem bylym mieszkancem starówki - ulica Kupiecka 25 - gdzie wejscie do kamienicy bylo "od tyłu". Głównych drzwi na klatke nie mozna bylo wymenic - gdyz to byl w oczach pani konserwator "zabytek".
Jaki zabytek? - ja sie pytam?- 8 warstw farby odpadajacej w kazdym miejscu, zbutwiałe drewno - zasikane przez deptakowych pijaczków, wystające gwozdzie i szczeliny miedzy deskami takie, ze zimą snieg wpadal na klatkę?
Mimo naszych nalegan - pozwolenia nie dostalismy. BO TO BYL ZABYTEK!
Ciekawe czy jesli pani konserwator tak wielbi zabytki, czy chcialaby wchodzic nim codziennie na klatke swojej kamienicy...
A co do ilosci reklam i szyldów zgodze sie.

pozdrawiam
zolw-ed9@o2.pl