31 marca 2009

Nowe szaty policji: piaskowy kolor i dekoracje

Ruszył remont zielonogórskiej komendy. Budynek z lat 50. zyska piaskowy kolor i dekoracyjne gzymsy. Modernizacja pochłonie 6,5 mln zł

Lubuski garnizon wzbogacił się o nowy budynek komendy w Żaganiu (wart ok. 26 mln zł). W większości wykorzystano środki pochodzące z programu modernizacji policji, ale inwestycję wsparli także samorządowcy. Komenda powstała bardzo szybko - po roku i trzech miesiącach od wbicia łopaty. Dziś korzysta z niej ponad setka policjantów.
Teraz policja remontuje zielonogórską bazę. Latem ub.r. w komendzie przy ul. Partyzantów wymieniono wszystkie okna. Dzięki temu tej zimy zapłacono o 30 proc. mniejsze rachunki za ogrzewanie. W tej chwili firma budowlana ociepla ściany i dach budynku komendy. Na północnym skrzydle pojawiły się rusztowania.
Wkrótce obiekt zyska nową elewację. Będzie ona utrzymana w tej samej kolorystyce co niedawno odrestaurowany budynek sąsiadującej prokuratury okręgowej. Gmach przeszedł kapitalny remont (koszt ok. 8 mln zł). Dobudowano w nim jedno piętro, by zrównać ją z wysokością komendy. Dzięki temu znalazło się miejsce na 30 dodatkowych pokoi dla prokuratorów.
- W oparciu o dokumentację budynku prokuratury nastąpi pełna synchronizacja kolorystyki. Kolor elewacji będzie utrzymany w tonacji popielato-żółtej. Zostaną odtworzone elementy dekoracyjne elewacji, tj. opaski okienne i gzyms - zapewnia Dorota Dąbrowska z biura prasowego lubuskiego komendanta.

Komenda zmienia się nie tylko z zewnątrz. Remont objął także przebudowę biur i pomieszczeń socjalnych - m.in. na potrzeby sekcji konwojowej i ogniwa patrolowego. Pojawiły się szatnie z prawdziwego zdarzenia, łazienki z natryskami, magazyny, w których mundurowi gromadzą sprzęt, oraz pokoje, w których mogą wypełniać dokumenty. Budowlańcy zakończyli także remont wszystkich toalet, które nie były odnawiane od kilkudziesięciu lat. Przy okazji wymienili także instalację hydrantową.
Pod względem wykorzystania środków z programu modernizacji polskiej policji lubuska komenda jest w kraju liderem. W ub.r. do nowych komend przenieśli się mundurowi ze Świebodzina i Słubic. Wyremontowano komisariat w Sulechowie. Niestety choć policjanci mają jeszcze mnóstwo pomysłów popartych sporządzoną dokumentacją budowlaną i projektami, muszą je odłożyć na razie na bok ze względu na brak funduszy. - Na razie realizowane są tylko te inwestycje, które zostały rozpoczęte przed rokiem, a ich ukończenie nastąpi w bieżącym roku - tłumaczy Dorota Dąbrowska. Część zadań jest prolongowana na lata 2010-2011. Dotyczy to m.in. budowy nowej komendy w Nowej Soli. Pod znakiem zapytania stoi na razie także budowa kojców dla policyjnych psów w Zielonej Górze. Dziś zaplecze przewodników to obskurne baraki, bez toalety i porządnego ogrzewania. Psy mają stare budy i malutkie wybetonowane wybiegi.

- Komenda wojewódzka ma przygotowaną pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę kojców dla psów, ale na skutek obecnej sytuacji budżetowej nie uzyskaliśmy pełnego pokrycia finansowego. W zależności od otrzymanych środków planujemy rozpoczęcie tej inwestycji w drugiej połowie roku - wyjaśnia Dąbrowska. - Mamy także dokumentację dotyczącą rozbudowy i modernizację III komisariatu policji w Zielonej Górze, ale i ten projekt zależy od uzyskanych pieniędzy.
Policjanci liczą więc na dotacje od marszałka. Lubuski komendant ubiega się o wpisanie termomodernizacji budynku zielonogórskiej komendy na listę kluczową unijnego programu LRPO. Ma to zwiększyć ilość środków przeznaczonych na odnowienie obiektu. Na razie remont komendy przy ul. Partyzantów ma kosztować 6,5 mln zł.

Maja Sałwacka
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: